Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Açılışta Başbakan’dan müjde

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kadıköy-Kartal Metrosu'nun açılış töreninde vatandaşlara hitap etti.

Giriş Tarihi: 17.8.2012 16:08 Güncelleme Tarihi: 17.8.2012 17:57
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Yaptığımız hesaplamalara göre, bu hatla birlikte, Türkiye'ye, İstanbul'a, İstanbullu kardeşlerimize, yıllık 1 milyar 153 milyonluk bir tasarrufu kazandırmış olacağız'' dedi.

Erdoğan, Kartal-Kadıköy metro hattının açılışında yaptığı konuşmada, bu hattın hem İstanbul'a hem Türkiye'ye, ekonomik anlamda büyük katkıları olacağını belirtti.

Öncelikle bu hatla zaman noktasında büyük tasarruf sağlanacağını kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

''Kişi başına yıllık 15 güne tekabül eden bir zaman tasarrufunu bu hat sayesinde sağlamış olacağız. Akaryakıttan, bakım giderlerinden, yol bakım ve onarım giderlerinden büyük tasarruf sağlayacağız. Yaptığımız hesaplamalara göre, bu hatla birlikte, Türkiye'ye, İstanbul'a, İstanbullu kardeşlerimize, yıllık 1 milyar 153 milyonluk bir tasarrufu kazandırmış olacağız. Eğer bu metro hat yapılmasaydı, Kadıköy-Kartal arasında her yıl 32 otobüs ve 67 minibüsün devreye alınması gerekiyordu. Biz şimdi, tam tersine, ilk yılda 572 otobüsün, 1.227 minibüsün trafikten çekilmesini bekliyoruz ki bu da trafikte çok büyük rahatlamaya yol açacak.''

''AK Parti iktidarı, ilklerin iktidarıdır''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti iktidarının, ilklerin iktidarı olduğunu ve en ileri teknoloji neyse, Türkiye'ye o teknolojinin geldiğini belirterek, ''Kasaba mantığıyla iş yürütenlerin bugüne kadar attığı adımlardır bu ülkeyi geride bırakan'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Kartal-Kadıköy metro hattının açılışı dolayısıyla Kadıköy Meydanı'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bu hattın İstanbul'a ve İstanbullulara hayırlı olmasını diledi.

Kartal-Kadıköy metrosunu İstanbul'a kazandıran Büyükşehir Belediyesine, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a ve ekibine, ilk kazmanın vurulmasından bugüne kadar emeği geçen mühendislere, mimarlara, yüklenici firmalara, işçilere şükranlarını sunduğunu ifade eden Erdoğan, bu metro hattında görev yapacaklara başarılar, İstanbullulara da hayırlı yolculuklar temennisinde bulundu.

Başbakan Erdoğan, Anadolu yakasının bu ilk metro hattının temelinin 29 Ocak 2005'te atıldığını anımsatarak, ''Yaklaşık 7 yılda, 3,1 milyar liralık bir finansmanla, inşallah 22 kilometre uzunluğunda, yerin yaklaşık 40 metre altında bu hattı tamamlıyoruz. Şimdi bu hatta 2.5 dakikada bir araç hareket etmesiyle farklı bir zenginlik geliyor. Bu süre zamanla daha da kısalacak, 1.5 dakikada, yani 90 saniyede bir, Kadıköy'den Kartal'a, Kartal'dan Kadıköy'e araç hareket edecek. Günde 1 milyon 266 bin kişinin bu hattı kullanacağını tespit etmiş bulunuyoruz'' diye konuştu.
Bu hattı, Kartal'dan sonra Yakacık, Pendik, Kaynarca'ya kadar uzatacaklarını, bu hattın da yüzde 85'inin tamamlandığını belirten Erdoğan, toplam maliyetin 3,1 milyar lira olacağını söyledi.

Erdoğan, bu hat üzerinde Ünalan istasyonundan metrobüs hattına ulaşmanın, buradan da Avrupa yakasına geçmenin mümkün olacağını anlatarak, Marmaray tamamlandığında, yine bu hat üzerinde Ayrılıkçeşmesi istasyonundan Marmaray'a transferin mümkün hale geleceğini, Kadıköy'den Kartal'ın, bu hatla birlikte 29 dakikada katedilebileceğini belirtti.

''Teknolojik altyapı devrim niteliğinde''

Kartal'dan Üsküdar'ın 35, Yenikapı'nın 47, Taksim'in 55, Otogar'ın 66 ve Hacıosman'ın 79 dakikada ulaşılabilir güzergahlar haline geleceğini söyleyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Anadolu yakasındaki bu ilk metro hattımızın teknolojik altyapısı aslında bir devrim niteliğinde. Kadıköy-Kartal metro hattındaki trenlerde makinist, yani sürücü bulunmayacak. Kumanda merkezindeki operatör, mouse hareketleriyle bu trenleri yönlendirecek.

AK Parti iktidarı, ilklerin iktidarıdır ve en ileri teknoloji neyse bu ülkeye o geliyor, o gelecek. Kasaba mantığıyla iş yürütenlerin bugüne kadar attığı adımlardır bu ülkeyi geride bırakan. AK Parti iktidarı, şehirleşmenin, şehirciliğin yani medine, yani medeni olmanın ifadesidir.''

Başbakan Erdoğan, Kadıköy-Kartal metro hattında güvenlik sistemlerinin uluslararası standartlarda ve en üst düzeyde kurulduğunu, test edildiğini vurgulayarak, ''Kartal-Kadıköy metro hattı, uyarı sistemleri, bilgi ekranları, anons sistemleri, acil durum sistemleri ile dünyanın en ileri hatlarından biri olarak inşa edildi'' dedi.

Bu metro hattını inşa ederken engellileri de unutmadıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, ''Görme engellilerin, diğer fiziki engeli olan kardeşlerimizin metroyu çok kolay şekilde kullanabilmeleri için her türlü önlem alındı'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın metro yolculuğu 20 dakika sürdü

Kadıköy-Kartal metro hattının açılışını yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, metronun ilk seferinde Kadıköy'den Kartal'a yolculuk etti. Burada kendisini bekleyen halkı selamlayan Erdoğan'ın yolculuğu yaklaşık 20 dakika sürdü.

Kartal-Kadıköy metro hattı Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı törenle hizmete açıldı. Açılış kurdelesini kesen Erdoğan, buradan metroya bindi. Yaklaşık yarım saat sonra Kartal'a inen Erdoğan, burada kendisini bekleyen halkı selamladı. Erdoğan, metronun Kurban Bayramı'na kadar ücretsiz olacağı müjdesini verdi. Ayrıca vatandaşların Bayramı'nı kutladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Açılışta Başbakan’dan müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN