Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şiddete kalkanı

"Kadına ve çocuğa el kaldıranları lanetliyorum" diyen Emine Erdoğan, kadın ya da erkek tüm şiddet mağdurlarının yardım alacağı 11 ildeki merkezlerinin toplu açılışını yaptı

Giriş Tarihi: 7.12.2012 ABONE OL
Şiddet mağduru kadın, çocuk ve erkeklerin "tek kapı" sistemiyle psikolojik, hukuksal ve sağlık olarak tüm destekleri alabileceği KOZA (Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri) dün 11 ilde eş zamanlı olarak açıldı. Ankara'daki açılışa katılan Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Şiddeti ve şiddet uygulayanları kınıyorum. Çocuğa ve kadına yönelik şiddet uygulayanları ise buradan lanetliyorum" dedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in de katıldığı Altındağ'da gecekondu mahallelerinin arasında faaliyete geçen KOZA'nın açılışında konuşan Emine Erdoğan, şiddetin en kötüsü ve bayağısının çocuklar ile kadınlara yönelen şiddet olduğunu vurgulayarak, "Şiddet ile eğitimsizlik arasında bir bağ var. Eğitimden kastettiğim zihinlerin, kalplerin, vicdanların eğitimidir. Böyle bir eğitim de ancak sağlıklı aile ortamlarında verilebilir" dedi. Her türlü sorunun çözümünde sağlam bir aile yapısının olduğuna işaret eden Erdoğan, şunları söyledi: "Şiddetin panzehiri, sıcak aile yuvasında bireylere kazandırılan sevgi, saygı, hoşgörü ve merhamettir. Şartlar ne olursa olsun herkes bu değerlerin savunucusu olmalıdır. Şiddetin her türlüsü cehaletten doğar." Açılış sonrası merkezi gezen Emine Erdoğan, uzmanların açılış yeri olarak şiddetin yoğun olduğu bölgeleri tercih ettiklerini söylemesi üzerine, "İyi ki burada açmışsınız. Başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere kadınların sorunlarına çözüm üreten, ailenin korunmasına yönelik çalışmalar yapan, herkese şükranlarımı iletirim" dedi. Emine Erdoğan, açılıştan ayrılırken, basın mensuplarının AK Parti Milletvekili Fatma Salman hakkında soru sormak istemesi üzerine, "Bir şey sormanıza gerek yok. Zaten burası her şeyi anlatıyor" dedi.

11 İLDE AÇILDI

Ankara ile birlikte İstanbul, İzmir, Adana, Urfa, Trabzon'un da aralarında bulunduğu 11 ilde eş zamanlı açılan KOZA'lar, ocak ayından itibaren 81 ile yaygınlaştırılacak. Hukuk, sağlık, ekonomi ve istihdam konularında yardım verilecek KOZA'larda avukat, polis, sağlık görevlisi ve psikologlar görev yapacak. Ayrıca çocuklar için de özel görüşme odası bulunacak. Bakan Fatma Şahin, "KOZA'ların bulunduğu sokaklarda lamba, otobüs durağı ve polis devriye sayısı artırılacak" dedi.

'SALMAN'IN YANINDAYIZ'
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, AK Parti Ağrı Milletvekili Fatma Salman'ın moralinin gayet iyi olduğunu belirterek, "Hızla düzeliyor. Toplum olarak hepimiz yanındayız. Herkes kendiyle alakalı çok olumlu şekilde destek veriyor" diye konuştu. Şahin, Salman'ın koruma talebinin şiddet sonrasında verilip verilmediğine ilişkin soruyu da şöyle yanıtladı: "Mahkeme kararıyla koruma alınıyor. Acil durumlarda da kolluk kuvvetlerimiz hemen koruma tedbiri alıyor. Biz, bize intikal ettiği zaman hemen valimizle konuştuk. Emniyet müdürümüzle gerekli tedbiri aldık. Milletvekilimiz olsun ya da olmasın bize intikal eden her olayda biz aynı duyarlılıkla hareket ediyoruz. Milletvekilimize özel bir şey de yapmadık. Uzmanlar tarafından şiddet olduğu kesinleşiyorsa mahkeme kararıyla koruma veriliyor."

"KAMU SPOTU BUDUR"
Kadınlar için "Hakkını bil", "Hattını bil", erkekler için de "Haddini bil" sloganlarının yer aldığı afişler önünde fotoğraf çektiren Emine Erdoğan, "İşte kamu spotu budur. Durumu ne kadar güzel anlatıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şiddete KOZA kalkanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN