Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da evlerine

merkeze bağlı Karapınar mahallesinde çoğunluğu vatandaşlara ait evlerin kapısına anlamsız şekiller ile işaretlendi.

Giriş Tarihi: 29.2.2012 16:55 Güncelleme Tarihi: 29.2.2012 17:06 ABONE OL

Türk-Kürt, Alevi-Sünni, Müslüman-Hristiyan olmak üzere birçok etnik yapı ve dine mensup kişilerin bir arada yaşadığı Adıyaman'da provakatif bir olay meydana geldi. Huzur kenti olarak bilinen Adıyaman'da, çoğunluğu Alevilere ait olan 28 evin kapısına işaret kondu.

Sabah kalktıklarında evlerinin kapısında veya duvarlarında kırmızı renkli işaret gören mahalle sakinleri şaşkınlıklarını gizleyemedi. Tedirgin olan mahalle sakinleri durumu hemen polise bildirdi. Polis ekipleri olay yerinde geniş çaplı inceleme başlattıktan sonra olayın gerçekleştiği geceye ait çeşitli iş yerlerinin güvenlik kameralarını inceledi.

Savcılığa suç duyurusunda bulunan mahalle sakinleri kapılarının işaretlenmesini Maraş Olaylarına benzeterek, faillerin biran önce bulunmasını istiyor.

Aşağı Karapınar mahalle Muhtarı Hamit Gürsu, mahallenin tedirgin olduğunu ve birkaç günden beri uyuyamadıklarını belirterek, "Bütün mahalleli şunda tedirgin durumda. Mahalleli geceleri hiç uyumuyor tedirgindir. Çorumları yaşamayalım, Sivasları yaşamayalım, Maraşları yaşamayalım" dedi.
Mahalle sakini bir vatandaş ise, "Bu Türkiye Cumhuriyeti Devleti hepimize yeter. Kardeşçe, özgürce hep beraber yaşayalım. Ne istiyoruz bir birimizden. Kimin eksik bir şeyi varsa Cenab-ı Allah vermiş, her nimetinden faydalanalım" diye konuştu.

VALİ AÇIKLAMA YAPTI
Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Karapınar Mahallesi'nde bazı vatandaşların bahçe duvarlarına ve kapılarına bir takım harf, rakam ve çizgiye benzeyen yazılar yazıldığını belirterek, ''Bunun kimler tarafından yapıldığını tespit etme çalışmalarımız devam etmektedir'' dedi. Sodan, valilik makamında Emniyet Müdürü Mehmet Bilici ile düzenlediği basın toplantısında, kentte herhangi bir huzursuzluk olmadığını, diyalogların gayet iyi olduğunu, ne yakın tarihte, ne de geçmişte herhangi bir kavga olmadığını belirtti.

Karapınar Mahallesi'nde vatandaşların bahçe duvarına ve kapılarına bir takım harf ve rakamlar yazıldığını ifade eden Sodan, şöyle konuştu:

''Karapınar Mahallesi'nde vatandaşlarımızın bahçe duvarlarına ve kapılarına bir takım harf, rakam ve çizgiye benzeyen keçeli kalemle yazılar yazılmış. Emniyetimiz bunları tespit etti. Bu bir çocuk tarafından veya provokasyon olarak da yazılmış olabilir. Biz bunun takipçisiyiz. Rastgele çizilmiştir. Son yapılan tespitlere göre 25 tane evimizin kapılarına ve duvarlarına çizilmiştir. Bu olayı çözmeye çalışıyoruz. Emniyetimiz ve istihbaratımız yoğun bir şekilde çalışıyor. Bunun kimler tarafından yapıldığını tespit etme çalışmalarımız devam etmektedir. Zannediyorum bir çocuk tarafından yapılmış olabilir. Provokasyon amacıyla da yapılmış olabilir. Sıkı bir şekilde takibine çalışıyoruz.''

Vali Sodan, Adıyaman'da, etnik ve mezhepten vatandaşlar olduğunu, herhangi bir huzursuzluk bulunmadığını vurguladı.

Kentteki birlik ve beraberliğin devam ettiğini belirten Sodan, ''Şimdiye kadar en ufak dövüş, kavga olmamıştır. Bunun kimler tarafından yapıldığını tespit etme çalışmalarımız devam etmektedir. İlimizde yakın tarihte de geçmişte de herhangi bir kavga ve huzursuzluk olmadı. Sorunu çözmeye çalışıyoruz'' diye konuştu.

Ramazan Sodan, bir gazetecinin, ''mahallenin Alevi vatandaşların çoğunlukta bulunduğu bir mahalle olup olmadığını'' yönündeki sorusu üzerine, ''Karapınar Mahallesi Alevi vatandaşlarımızın çoğunlukta olduğu bir mahalle. Sünni vatandaşlarımız da var, ama çoğunlukta Alevi vatandaşlarımız var'' dedi.

Maraş'ı hatırlattı

19 Aralık ile 26 Aralık 1978 tarihleri arasında Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve resmi verilere göre 100'ü aşkın insanın öldürüldüğü katliamda, katliam öncesi Alevi ve solcuların yaşadığı evler işaretlenmişti. Adıyaman'da bugün ortaya atılan bu iddia, akıllara Maraş Katliamı'nı getirdi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Adıyaman'da Alevi evlerine işaret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN