Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Düşen uçağa savcı el koydu

Giriş Tarihi: 1.1.2013 12:05 Güncelleme Tarihi: 1.1.2013 16:47

Oslo görüşmelerinin ses kayıtlarının yayınlanmasından sonra tutuklanmaya çalışılan , son günlerde PKK'yı dağdan indirme umudunun artmasının hemen ardından, şimdi de Akdeniz'de düşürülen Türk uçağıyla bağlantılı olarak hedef tahtasına konuldu.

Malatya Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, Suriye tarafından düşürülen Türk askeri uçağına ilişkin soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında, uçağın düşürülmesinde ihmal ve kasıt bulunup bulunmadığı araştırılacak.

Şehit Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un ailesinin avukatı Mehmet Katar'ın, uçağın düşürülmesinde ihmal ve kasıt şüphesi bulunduğu gerekçesiyle ilgililer hakkında 21 Aralık 2012'de suç duyurusunda bulunması üzerine, Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesiyle görevli Malatya Cumhuriyet Başsavcıvekilliği soruşturma başlattı.

Savcılığın, ilgili kurumlardan, şehit pilotlar Hasan Hüseyin Aksoy ve Gökhan Ertan'ın otopsi raporları ile soruşturmaya ilişkin bilgi ve belge istediği öğrenildi.


ERTAN AİLESİ DE SAVCILIĞA BAŞVURACAK

Şehit Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan'ın babası Ali Ertan, yaptığı açıklamada, ''Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un ailesi, avukat aracılığıyla başvuruda bulunmuş. Bizim henüz bir müracaatımız yok. Yalnız ben de en kısa sürede müdahil olmak adına Malatya Başsavcıvekilliği'ne gideceğim'' dedi.

Öte yandan, soruşturmayı başlatan savcılığın, hakkında soruşturma açılabilmesi için Başbakanlığa yazı yazacağı öğrenildi.

Malatya Erhaç Havaalanı'ndan 22 Haziran 2012'de havalanan Türk askeri uçağı, Doğu Akdeniz'de uluslararası hava sahasında Suriye tarafından düşürülmüş, pilotlar Gökhan Ertan ve Hasan Hüseyin Aksoy şehit olmuştu.

Malatya Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne dilekçeyle müracaat eden Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un ailesinin avukatı Mehmet Katar, uçağın düşürülmesinde ihmal ve kasıt şüphesi bulunduğu gerekçesiyle Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, MİT görevlisi Atınç Özkaya ve varsa diğer ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düşen uçağa savcı el koydu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN