Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşkencecilere ceza, öğrenciye sürgün

Avcılar'da Güney Tuna adlı üniversite öğrencisini döverek işkence eden 2 polis, 6 yıl 8 ay hapis cezası aldı. Polis korkusuyla yaşayamayan Tuna ise okulunu bırakıp, İstanbul'u terk ederek İzmir'e yerleşti

Giriş Tarihi: 1.1.2013
Avcılar'da 3 yıl önce, Güney Tuna'yı döven iki polis 'ağırlaştırılmış işkence'den ceza aldı. Tuna ise İstanbul'u terk etti. Özel bir üniversitede Mütercim Tercümanlık Bölümü'nde okuyan Güney Tuna ile bir grup arkadaşı, 3 Ekim 2009'da Ambarlı Mustafa Burcu Parkı'nda içki içti. Avcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı iki kişilik 'Yunus' ekibi, gençlerin yanına gelerek, içkileri kaldırıp, parkı terk etmelerini, 10 dakika sonra tekrar kontrol edeceklerini söyledi. Gençler içki şişelerini çöpe atıp oturmaya devam etti. Tekrar gelen polislerin gençleri uyarması üzerine Tuna, "Burada oturmamıza mani olamazsınız" diye itiraz edince, polisler tarafından darp edildi. Olay yerine gelen çok sayıda Yunus polis de vurmaya devam edip, genci karakola götürdü. Tuna, karakolda korkudan işkence görmediğine dair ifade imzaladı, götürüldüğü doktor da 'işkence görmemiştir' raporu verdi. Serbest bırakılan Tuna, vücudundaki ağrılar ve kusma nedeniyle ailesi tarafından doktora götürüldü.

"AĞIRLAŞTIRILMIŞ İŞKENCE"
Kontrollerinde sol diz kapağı ile sağ fibula kemiğinin kırık olduğu ortaya çıktı, beyin kanaması geçirdiği tespit edildi. Güney Tuna'nın ailesinin açtığı işkence davası tam 3 yıl sürdü. Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık polisler Muhammet Bağcı ile Samet Durmaz'ın 'ağırlaştırılmış işkence' suçundan 6 yıl 8 ay hapsine, Tuna'ya sağlam raporu veren Dr. Engin Ertan'ın da, 'görevi ihmalden' 2 ay 15 gün hapsine karar verdi. Diğer sanık polisler ise beraat etti. Tuna'nın avukatı Efkan Bolaç ise MOBESE ve kamera görüntülerinden müvekkilinin polislerin canice hareketlerine maruz kaldığının açık olarak görüldüğünü belirterek, sadece iki polisin ceza almasını yetersiz bulduklarını söyledi. Bu talep, bir üye hakim tarafından yerinde bulundu. Dava dosyası Yargıtay'a gönderilirken, yaşadıklarının izlerini silmeye çalışan ve polis korkusu yaşayan Tuna'nın ise okulunu bırakıp, İzmir'e yerleştiği öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşkencecilere ceza, öğrenciye sürgün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN