Türkiye'nin en iyi haber sitesi

56 PKK'lı öldürüldü

Kuzey Irak'taki Kanireş kampına yapılan başarılı operasyonda 46 terörist etkisiz hale getirilirken, Lice'de ise öldürülen 10 PKK'lıdan biri sözde bölge sorumlusu çıktı.

Giriş Tarihi: 2.1.2013 09:54 Güncelleme Tarihi: 2.1.2013 13:21
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 'nin 22 Aralık 'ta Kuzey Irak 'a yaptığı operasyonun ayrıntıları ortaya çıktı. aralarında jandarma ile polis özel harekat timlerinin bulunduğu özel birlikler tespit ve arama yapmak için Türkiye sınırına yakın kampa girdi. Kanireş Kampı 'nın vurulduğu operasyonda, kamptaki 68 teröristten 46 'sının etkisiz hale getirildiği öğrenildi. Öldürülen PKK'lılardan 12'si kadın. Örgüt, kampı tamamen boşaltırken, bırakılan yaralı teröristler ise Türkiye'ye getirildi. Türkiye'ye geçişte terör örgütünün merkez nokta olarak kullandığı kampta bulunan 5 barınağın tamamı imha edildi.

Jandarma ve polisin terörle mücadelede kurumsal işbirliği son yılların en etkili operasyonuna imza attırdı. TSK'nın yurt içinde kış şartlarına rağmen operasyonların durmaması üzerine örgütün güçlerini Irak'ın kuzeyine kaydırdığı belirlendi. Emniyet İstihbarat Dairesi tarafından Hakkari kırsalındaki teröristlerin Kanireş denilen kampa toplandığı ve kışı burada geçirecekleri istihbaratının elde edilmesi üzerine durum Genelkurmay'a bildirildi. İstihbarat notunda kampta 68 teröristin bulunduğu, kışın bitmesiyle yaz aylarında tekrar Hakkari Kavaklı-Çukurca kırsalına dönecekleri belirtildi. Bir gün sonraya operasyon planlayan Genelkurmay Başkanlığı, büyük bir gizlilik içinde 22 Aralık günü sınır ötesi operasyonu başlattı. Hava Kuvvetleri'ne bağlı unsurlar Hakkari sınırında bulunan Kanireş kampını bombardımana tuttu. Bombardımanın ardından İnsansız Hava Araçlarıyla bölge yaklaşık on saat kontrol altında tutuldu.

YARALILAR HELİKOPTERLE GETİRİLDİ

Ardından da aralarında jandarma ve polis özel harekat timlerinin bulunduğu özel birlikler tespit ve arama yapmak için kampa girdi. Operasyonla ilgili hazırlanan raporda, kampta bulunan 68 teröristten 46'sının etkisiz hale getirildiği, bunlardan 12'sinin kadın olduğu belirtildi. Sağ kurtulan birkaç teröristin bölgeye dağıldığı, geride bırakılan yaralı teröristlerin ise Skorsky'lerle Türkiye'ye getirildiği not edildi. Geniş bir alana konuşlu olan kamptaki 5 ayrı barınak da imha edildi. Barınaklarda çok sayıda uzun namlulu silah, doçka ve mühimmatla birlikte bol miktarda yaşam malzemesi bulunduğu öğrenildi. 2012'yi final yılı ilan etmesine rağmen aldığı ağır darbeler nedeniyle erken kış üslenmesine giden örgüt için Kanireş kampı hayati önem taşıyor.

SINIRDAN SALDIRIP KAÇIYORLARDI

Hakkari sınırına 8-10 kilometre uzaklıktaki kamp örgüt tarafından barınma, eğitim, sevk-idare, lojistik ve eleman takviyesi yapmada kullanılıyor. Sınıra çok yakın olması nedeniyle yurt içi ve yurtdışı eleman aktarımında kamp birincil derecede rol oynuyor. Bu kamplardan sızma yapan terörist unsurlar sınır üzerindeki birliklere, karakollara ve ileri gözetleme birimlerine sabotaj eylemleri düzenleyip geri kaçabiliyorlar. Kamp ayrıca terör örgütü tarafından sözde mahkeme ve hapishane olarak da kullanılıyor. Vatandaşlar üzerinde bu kamp psikolojik baskı unsuru olarak kullanılıyordu.

LİCE'DE ÖLDÜRÜLEN 10 TERÖRİSTTEN BİRİ BÖLGE SORUMLUSU

Dİyarbakır 'ın Lice ile Bingöl 'ün Genç İlçesi arasındaki dağlık bölgede çıkan çatışma öldürülen 10 PKK 'lıdan birinin örgütün Diyarbakır bölge sorumlusu Numan kod adlı Ertem Karabulut olduğu ortaya çıktı. Sözde Amed Eyalet Sorumlusu olan Karabulut 'un öldürülmesiyle örgütün çok ağır darbe aldığı belirtiliyor. 'Andok ' telsiz kodunu kullanan Ertem Karabulut 'un öldürülmesi PKK telsizlerinden "Andok kod şehit düşmüştür" şeklinde duyuruldu.

PKK KAMPINDAN ŞOK GÖRÜNTÜLER


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
56 PKK'lı öldürüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN