Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'li vekiller Diyarbakır Cezaevi'nde

CHP'li 3 milletvekili Diyarbakır'daki cezaevlerini ziyaret ederek, bazı tutuklularla görüştü.

Giriş Tarihi: 4.1.2013 21:12
CHP'nin Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Sivas Milletvekili Malik Ejder ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Mardin'den sonra Diyarbakır E ve D Tipi Kapalı cezaevlerini gezdi.

Cezaevi çıkışında ziyaretle ilgili açıklama yapan Demir, Türkiye'deki bütün cezaevlerini dolaştıklarını belirtti. CHP'nin cezaevi grubu olarak çalışmalar yaptıklarını kaydeden Demir, şöyle dedi: ''Cezaevi Komisyonu üyeleriz. Burada milletvekilleri ve diğer arkadaşlarımızı ziyaret ettik. İddianameler ile ilgili görüştük ve bu iddianamelerin gerçekten çok yüzeysel hazırlandığını gördük. Cezaevinin yaşam koşulları ve yaşanan olayları dinledik, onları raporlaştıracağız. Bir rapor oluşturacağız. Şimdiye kadar 40'tan fazla cezaevini dolaştık. Yaklaşık 80 kez rapor sunuldu. Açlık grevi eyleminden sonra bu yöredeki özellikle ceza almış kişileri, Karadeniz bölgesine ve batı illerine göndererek hem ailelerinden hem de bölgelerinden koparıyorlar. Bu ciddi bir sorun. Bunu kamuoyundan gizleyerek yapıyorlar. Görüştüğümüz milletvekilleri, gazeteciler ve diğer tutuklular da en önemli sorun olarak bunu gösterdiler.''

Malatya milletvekili Veli Ağbaba da ziyaretlerinin temel amacının tutuklu milletvekilleriyle görüşmek olduğunu belirterek, ''Cezaevinde tutuklu 8 milletvekilini de ziyaret ettik. Silivri'de ne hukuksuzluk varsa Diyarbakır cezaevinde aynı hukuksuzluk adaletsiz yargılanmalar var'' dedi. Sivas milletvekili Malik Ejder ise Türkiye'nin en önemli probleminin adaletsizlik ve hukuksuzluk olduğunu öne sürerek, ''Ziyaret ettiğimiz cezaevlerinin fiziki koşulları konusunda tespitlerimiz var. Cezaevindeki tutuklu milletvekili ve gazeteci arkadaşlarımızla görüştük. Milletvekili arkadaşlarımızın tutuklu olmasını kabullenmemiz mümkün değil. Her vesileyle söylüyoruz: 24. dönem parlamentosu hala bu ayıbın altında bulunuyor'' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'li vekiller Diyarbakır Cezaevi'nde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN