Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sabah gözaltına alındı akşam serbest bırakıldı

Sabah gözaltına alınıp Ankara'ya götürülen emekli Genelkurmay Başkanı Karadayı, 4 saat süren savcılık ifadesinde BÇG ile ilgili iddiaları reddetti. Karadayı, tankların yürüdüğünden de sonradan haberi olduğunu söyledi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "Post modern darbe 28 Şubat" soruşturmasında ifadesi alınan dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı. Karadayı haftada bir kez karakola giderek imza verecek. Karadayı hakkında ayrıca yurtdışına çıkış yasağı kondu. Dönemin Genelkurmay Başkanı Karadayı dün sabah İstanbul'da gözaltına alındı ve Ankara'ya getirildi. Savcılıkça 4 saat sorgulanan Karadayı'ya 83 soru yöneltildi. 22 sayfa süren ifadede savcı, Çevik Bir'in dilekçesini Karadayı'ya okudu. Karadayı "Cezaevinden savunma psikoloji ile yazılmış" diyerek iddiaları kabul etmedi.

ÇEVİK BİR'İN DİLEKÇESİ
28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklu bulunan eski Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, bir ay önce savcılığa yaptığı başvuruda, "BÇG (Batı Çalışma Grubu) faaliyetlerinin tamamı, Genelkurmay Başkanı'nın emir, direktif ve bilgileri çerçevesinde yapılmıştır. Dolayısıyla, TSK'nın tarihi geleneği olan emir komuta birliği bozulmamış, aynen uygulanmıştır" ifadesine yer verdi. Çevik Bir ve iki generalin, Karadayı hakkındaki suç duyurusunun ardından, soruşturmayı yürüten, Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili, önceki gün İstanbul emniyet Müdürlüğü'ne gönderdiği talimat ile Karadayı'nın ifadesinin alınmasını istedi. Polis, saat 07.00 sıralarında Karadayı'nın ikamet ettiği lojmana geldi. Palis, arama yapılmamasına rağmen 4 saat evde kaldı. Ardından da Karadayı'yı 11.00 gibi Fenerbahçe Orduevi'nin arka kapısından gizlice çıkaran polis, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirdi. Polis, Karadayı'nın adliyeye giriş çıkışında protokol kapısını kullandı. Karadayı kapalı otoparktan Adli Tıp doktoruna çıkarıldı. Daha sonra Atatürk Havalimanı'na iki polis eşliğinde 12.00 uçağıyla Ankara'ya gönderildi. Karadayı'nın gözaltına alındıktan sonra yakınlarına, "Bu kararı uzun zamandır bekliyordum" dediği öğrenildi. Karadayı'nın avukatı aracılığıyla 10 gün önce adliyeye başvurarak ifade vermek istediği belirtildi.

"BÇG BELGELERİNDE İMZAM YOK"
Adliye girişinde yoğun bir kalabalığın desteği ile karşılanan Karadayı, Savcı Bilgili tarafından 14.50'de sorgulamaya başlandı. Emekli Genelkurmay Başkanı, BÇG ile ilgili sorulara "bilgim yoktu" yanıtını verirken iddiaları kabul etmediğini söyledi. Karadayı, BÇG belgelerinin hiçbirinde imzası olmadığını iddia etti. Hükümeti devirmeye çalışmadıklarını belirten Karadayı, Sincan'da tankların yürütülmesi konusunda ise, "Benim tankların yürütüleceğinden haberim yoktu. Sonradan haberim oldu. Öğrendiğime göre olay tatbikatmış" dedi. Fişlemeler konusunda da bilgi sahibi olmadığını belirten Karadayı'ya, belgelerde yer alan, "Basında aczmendi, üfürükçü, hoca vb. konular sürekli gündemde tutulmalı", "Sivrilmiş fanatik irticai lider ve yönetici", "Pasifize etme çalışmaları arasında öldürmek de var mıdır?" ifadelerinin ne anlama geldiği soruldu. Karadayı, tüm bu sorulara da "suçlamaları kabul etmiyorum" diyerek karşılık verdi. Çevik Bir imzalı BÇG belgelerini de Karadayı'nın önüne koyan savcı "Bilginiz olmadan böyle bir faaliyet gerçekleştirebilirler mi?" diye sordu.Tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edilen Karadayı, mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Sabah gözaltına alındı akşam serbest bırakıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN