Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Akan kanı durdurmak herkesin sorumluluğu'

Giriş Tarihi: 5.1.2013
İmralı'da yapılan görüşmenin ardından gözler Ahmet Türk ve Ayla Akad'a çevrildi. İstanbul'dan Diyarbakır'a giden Türk ve Akad, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Eşbaşkan Gültan Kışanak, Aysel Tuğluk, Sırrı Süreyya Önder'in de yer aldığı partililerle durum değerlendirmesi yaptı. Öcalan'la 20 yıl sonra ilk kez bir araya gelen Ahmet Türk, "Dışarıdan gelen yorum, dedikodulara inanmayın" dedi. Türk, "Yıllardır kanayan bir yara var. Hepimizin sorumluluğu bu kanayan yarayı durdurmak olmalı. Bu konuda katkı sunmak, çaba göstermek gerekiyor. Herkesten böyle bir duruş, kararlılık bekliyoruz" diye konuştu. Ayla Akad da, "Gelişmeleri yeri geldiğince yöneticilerimiz kamuoyu ile paylaşacak" dedi.

"AHMET BEY'İN GÖZLERİ PARLIYORDU"
BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, ise görüşmeyi değerlendirirken, "Ahmet Türk döndükten sonra gözlerindeki pırıltıdan bile görüşmenin çok olumlu geçtiğine dair bir izlenim edindim" dedi. Buldan görüşmenin tecritin kırılması için de çok önemli olduğunu söyledi.

ÖCALAN: HERKES BU SÜRECE FIRSAT VERMELİ
Görüşmede, Öcalan'ın silah bırakma koşullarını değerlendirirken, "Herkes bu sürece fırsat vermeli ve sabırlı olmalı" dediği belirtildi. İmralı'daki görüşmenin Kuzey Irak kanalıyla ya da doğrudan Kandil yönetimine aktarılması bekleniyor. Öcalan'ın öncelikleri şöyle; "Yeni anayasada Kürtleri memnun edecek vatandaşlık tanımı yer almalı. Türklüğü ön plana çıkartan unsurlar değiştirilmeli, yerel yönetimlerin yetkisi artırılmalı. Kürtçe eğitim konusunun bir takvime bağlanarak tüm derslerin Kürtçe verilmesine olanak tanınmalı. Avrupa Yerel Yönetimler Şartı imzalanmalı. Atılan adımlara güvence verilmesi. Bu adımlara paralel PKK'nın ateşkes, eylemsizlik kararı ve silahların bırakılması süreci hedefleniyor. Silah bırakma koşulları resmi olarak görüşülecek ve lider kadro tarafsız bir ülkeye gönderilecek.

KARAYILAN: ÇOK ÖNEMLİ VE İSABETLİ GİRİŞİM
Terör örgütü PKK elebaşlarından Murat Karayılan, Abdullah Öcalan ile yapılan diyaloğu çok önemli ve isabetli bir girişim olarak değerlendirerek, "Önemli olan devletin ne yapacağıdır" dedi. Fırat Haber Ajansı'nın haberine göre Öcalan'ın İmralı'daki pozisyonunun değiştirilmesi gerektiğini belirten, Karayılan, Öcalan ile de direkt temas kurmak istediklerini söyledi. Karayılan " Esas önemli olan silahlı güçlerdir. Bunun için bizim dirik önderlikle diyalogda olmamız gerekiyor. Sadece yönetimle değil, geniş komutanlık ve savaşçı yapısının da ikna edilmesi sorunu vardır" dedi. Devletin çözüm projelerine dönük bir şey ortaya koymadığını da iddia eden Karayılan, görüşmelerin Kolombiya hükümeti ve FARC arasındaki görüşmeler gibi açık bir süreç olmasını tercih ettiklerini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Akan kanı durdurmak herkesin sorumluluğu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN