"BÇG belgelerini ilk kez görüyorum"

28 Şubat soruşturması kapsamında önceki gün gözaltına alınan ve serbest bırakılan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Karadayı'nın çarpıcı açıklamalarda bulunduğu öğrenildi

28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alınan, ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan eski Genelkurmay Başkanı emekli Org. İsmail Hakkı Karadayı, savcılık ve nöbetçi hakimlik sorgusuna çarpıcı ifadeler verdi. Karadayı'nın ifadesinde özetle şunları söylediği öğrenildi:
Atılı suçları kesinlikle kabul etmiyorum. Ben bu belgeleri (BÇG belgeleri) ilk kez savcılıktaki sorguda gördüm. Bana gösterilen BÇG ile ilgili belgeler benden habersiz hazırlanmış belgelerdir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde inceleme yapılırsa silahlı kuvvetler içerisinde amirin istemediği teşkilatlanmalar olmuştur. Buna örnek olarak 27 Mayıs harekâtını gösterebiliriz.
Genelkurmay Başkanı olduğum dönemde astım ve komutanlar 'eğer ben 28 Şubat dönemindeki BÇG belgelerinin düzenlenmesi hususunda emir verdiğimi kabul edersem bu atılı suçtan kurtulacaklarını, davanın düşeceğini, eylemlerini ast üst ilişkisi içerisinde yaptıklarına ilişkin savunmalarının mahkemece kabul göreceğini ve bu şekilde kurtulacaklarını düşündükleri için bu şekilde beyanda bulunmuş olabilirler.
Tutuklu bulunan komutanların herhangi biriyle ilgili husumetim yoktur. Atılı suça konu dönemde darbe yapmadığım için bana kızan çok kişi olmuştur. Silahlı kuvvetler yapılanması içinde Genelkurmay İkinci Başkanının yazılı imzalı ya da paraflı olması, kuvvet komutanına emir vermesi mümkün değildir. Dolayısıyla BÇG çerçevesinde düzenlenmiş belgelerin benimle hiçbir ilgisi yoktur. İfadeler ise savunma psikolojisiyle verilmiş olabilir.
Ben görevim süresince özellikle Erbakan'la uyumlu çalıştım. Dönemin Cumhurbaşkanı Demirel 'in benim hakkımdaki olumlu görüşleri dosyaya girmiştir. Karadayı'nın savcılık sorgusu sırasında Savcı Mustafa Bilgili'ye devlet şaraf madalyalı bir fotoğrafını gösterdiği öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"BÇG belgelerini ilk kez görüyorum"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN