Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BDP temkinli: Süreci tıkayan taraf olmayalım

Kürt sorunu konusunda yeni çözüm arayışı, BDP-İmralı-Kandil ekseninde yeni bir istişare süreci başlattı. BDP Avrupa'ya bir heyet göndermeye hazırlanırken, teşkilata 'temkinli olun' uyarısı yaptı

Giriş Tarihi: 6.1.2013
Silahsız siyaset" çabaları sürerken Hükümet- BDP, BDP- İmralı-Kandil ekseninde yoğun istişare süreci başladı. İmralı'da Abdullah Öcalan'la görüşen Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, sürecin sekteye uğramaması için herkesin temkinli olması gerektiğini söyledi. Türk, parti yönetimiyle değerlendirme toplantısında, "Bu kadar yol alınmışken süreci tıkayan taraf olmamalıyız" mesajını verdi. Türk, bugün de Diyarbakır'da temas grubu ile bir araya gelecek.

AVRUPA'YA HEYET
İmralı ile görüşmenin ardından BDP'den bir heyetin Avrupa'ya giderek PKK'nın üst düzey yöneticileri ile görüşeceği öğrenildi. İmralı mesajlarının telefon, internet gibi araçlarla paylaşılmaması istenirken, bütün temasların yüz yüze yapılması istendi. BDP, şimdi de Kandil'in sürece dâhil edilmesi için girişimlerde bulunacak. BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Kürtlerin çözüme hazır olduğunu belirterek, "Herkesin içinde yer aldığı bir zemin oluşturulmalı. Biz çözüm projelerimizi ortaya koyduk. Her türlü desteğe hazırız. Öcalan, halkı, örgütüyle konuşabilmeli. Belki bir danışmanlar heyeti kurulmalı" dedi.

KANDİL'E BİLGİ
İmralı görüşmesinin değerlendirildiği Diyarbakır toplantısının ardından Kandil'e de bazı bilgilerin aktarıldığı öğrenildi. Sürecin sekteye uğramaması için herkesin temkinli olmasını isteyen Ahmet Türk, toplantıda "Konuşulanlar burada kalacak. Bu kadar yol alınmışken tıkayan taraf biz olmamalıyız" dedi. Bu anada PKK'nın Avrupa kanadı ve Kandil'den açıklamalar da devam etti. Nitekim, Karayılan ortada geliştirilmiş bir diyalog olduğunu ancak pratik adımlara ihtiyaç olduğunu ifade etti. Karayılan, PKK'nın çözüm projesini 5 Mayıs 2011'de Oslo ve İmralı süreçlerinin sonucunu Başbakan'a ilettiğini söyledi. Örgütün Avrupa kanadı, Kürt hareketinin bütün kanatlarıyla görülmesi gerektiğini söylüyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDP temkinli: Süreci tıkayan taraf olmayalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN