Devlet şiddet gören kadına ev tutacak

Aile Bakanlığı Kadın Konukevleri Yönetmeliği'ni tamamladı. Buna göre, çocuklu kadınlara ev tutulacak, "kocanla barış" baskısı ve arabuluculuk yapılmayacak, kimlikleri "kodlarla" gizlenecek

Giriş Tarihi: 6.1.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın sığınmaevlerinin yeni yapıya kavuşturulması için "kadın sığıntı değildir" diyerek başlattığı süreçte mutlu sona gelindi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının aylardır üzerinde çalıştığı Kadın Konukevleri Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmeliğe göre, daha önce sığınmaevlerinde birlikte kalmaları mümkün olmayan 12 yaşından büyük erkek çocuğu veya engelli çocuğu olan şiddet mağduru anneler için can güvenliği riski olmamak kaydıyla bağımsız ev kiralanacak. Kadınlar böylelikle çocuklarıyla yaşayabilecek. Konukevine yakın çevreden tutulacak ve en az 20 metrekare olacak evlerin kira, depozito masrafları devlet tarafından karşılanacak. Sığınmaevlerine sıkı güvenlik önlemleri getiren ve tüm yapısını değiştiren yönetmelikten dikkat çekici başlıklar şöyle:
ARABULUCULUK YASAK:
Kadın şiddetin delilini göstermek zorunda kalmayacak. Konukevinde yapılacak işlemlerde kadının beyanı esas alınacak. Konukevi çalışanları kadını korumak gerekçesiyle yönetmelikle belirlenen kurallar dışında temel hak ve özgürlüklere yönelik bir sınırlandırma getiremeyecek, kadın adına karar alamayacak. Kadınlara şiddet uygulayan ya da uygulama ihtimali bulunan kişiyle herhangi bir uzlaşma teklif edilemeyecek ve arabuluculuk yapılmayacak.
ÇOCUĞA MADDİ YARDIM: Kadın ve yanında kalan çocuklarına aylık maddi yardım yapılacak. Çocuklara, yetiştirme yurtlarında kalanlara harçlık olarak ödenen aylık 400 lira verilecek. Ayrıca giyim, temel ihtiyaçlar gibi ihtiyaçları da karşılanacak.
ACİL ÇAĞRI SİSTEMİ: Konukevlerinde dış alanda kayıt yapan geniş açılı kameralar ve monitör, iç alanda ise giriş, koridorlar, mutfak ve salonda kayıt yapan kameralar ve monitörler bulunacak. Yuva sıcaklığının unutulmayacağı merkezlerde açılış ve temel atma töreni düzenlenmeyecek. İçeri giren kadın da gizlilik ilkelerine uyacağına dair taahhütname imzalayacak. Konukevlerinin pencerelerinde parmaklık, acil durumda kullanılmak üzere güvenlik güçlerine çağrı yapan alarm sistemi ve evrak imha makinesi bulunacak.
KODLI KİMLİK KARTI: Gizlilik kararı ile konukevine alınan kadınlara, nüfus cüzdanı gibi "kodlu kimlik kartları" verilecek. Yazışmalarda kadınların, çocukların ve çalışanların isimleri belirtilmeyecek, bunun yerine kodlar kullanılacak.
ÖĞRETMENLER DE ÇALIŞACAK: Konukevlerinde öğretmenler de görev alacak. Öğretmenler, kadınların okuma-yazma kurslarına katılımı, çocukların eğitimi, beceri kursları, boş zamanların değerlendirilmesi gibi çalışmalar yapacak.

Mor Çatı'dan 13 kadın ve çocuklarına yeni yaşam
Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı 2012 Sığınak Raporu açıklandı. Mor Çatı'nın dayanışma merkezine başvuruda bulunan binin üzerinde kadın ve beraberinde çocuklara sosyal, psikolojik ve hukuksal destek verildi. 26 kadın ve 21 çocuğun Mor Çatı Sığınağı'nda kaldığı, bunlardan 13 kadın ve beraberlerindeki 17 çocuğun şiddetten uzak yeni yaşamlar kurduğuna dikkat çekilen raporda, 6 kadının, çocuklarının velayetini alarak, eşlerinden boşandığı, 2 kadının evlilik sürecinde edinilmiş evin mülkiyetini üzerine aldığı, 15 kadının düzenli işlere girdiği, ABD vatandaşı bir kadına Türkiye'de doğan çocuğunu yanında götürmesi için destek verildiği belirtildi. Raporda "Sığınaklarda kalan çocukların yeni okullarına devamlarını "gizli kayıt' sistemiyle sağlamaktadır. Ancak, sistem doğru işletilmemekte ve çocuklar baba tarafından bulunmakta. Anne ve çocuklar yerlerini değiştirmek zorunda kalınca çocukların eğitimleri aksamakta" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet şiddet gören kadına ev tutacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN