Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İmralı zirvesinin kodları

Giriş Tarihi: 7.1.2013

İmralı'daki görüşmede Öcalan, Ahmet Türk'e "abi" diye hitap etti. BDP'li Ayla Akad da zirveyi, "Sağlığını soracak vakit bile olmadı" diye özetledi

BDP'nin 3 Ocak'ta İmralı'da yaptığı kritik görüşmede, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın "çözüm için sınır ötesine çekilin" çağrısı Kandil ve Avrupa kanadına iletildi. BDP yönetimine göre, Öcalan'ın ortaya koyduğu çözüm formülü üzerinde uzlaşma sağlanabilir. Öcalan'la 20 yıl sonra ilk kez bir araya gelen Ahmet Türk ve 2005'ten bu yana ilk kez görüşen eski avukatı BDP Batman Milletvekili Ayla Akad arasındaki diyalog ise çok merak ediliyor. Akad da SABAH'a İmralı görüşmesinde Öcalan'ın kendilerini nasıl karşıladığını, görünümü, sağlık durumuna ilişkin izlenimini şu sözlerle özetledi: "Her şey çok ciddiydi. Ancak sağlık durumunu konuşacak ortam dahi olmadı. Sonradan düşününce sağlığı iyi görünüyordu. Ahmet Bey'e nasıl hitap ettiği teferruat. Kendi aramızda istişare ettikten sonra parti yöneticilerimiz gerekli bilgileri kamuoyu ile paylaşacak." Ahmet Türk de Öcalan'ı sağlıklı, dinç ve enerjik gördüğünü, yeni süreçten de umutlu olduğunu belirtti.

ZAMANA KARŞI YARIŞ...

BDP heyetinin 5 saat süren görüşme trafiğinde Öcalan'la konuşması 2.5 saat oldu. Ağırlıklı olarak Öcalan konuştu. Türk ve Akad'a kritik birkaç başlık dışında söz vermedi. Öcalan'ın, kendisinden yaklaşık 10 yaş büyük Türk'e "abi" diye hitap ettiği öğrenilirken, zamana karşı bir yarış yaşandı. Sık sık saatlere bakılırken, "Köprüler yıkılmasın diye çabalıyorum" diyen ve gençlerin ölmemesi için herkesin dikkatli bir tutum ortaya koyması gerektiğini kaydeden Öcalan'ın müzakerelerin kendi üzerinden yürütülmesini istediği kaydedildi. Öcalan ayrıca bu sürecin kesintiye uğramaması için eylem olmaması gerektiğini anlattı. BDP'nin ziyareti ile birlikte, ilk kez Kürt siyasetinden bir parti heyeti İmralı'ya gitmiş oldu. BDP, Öcalan'ın ortaya koyduğu yol haritasını bugün Ankara'da bir kez daha değerlendirecek ve kamuoyu ile paylaşılacak bölümleri belirleyecek. BDP, Türk ve Akad ya da başka bir heyetin düzenli olarak İmralı'ya gitmesi talebini de resmi olarak hükümete iletecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmralı zirvesinin kodları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN