Öcalan'dan 'Kandil'e çekilin' talimatı

Giriş Tarihi: 7.1.2013 09:45 Güncelleme Tarihi: 7.1.2013 14:02

İşte BDP'lilerin 2 saat süren ziyaretinin perde arkası: Öcalan, Ahmet Türk'e 'ağabey' diye hitap etti. Terör örgütüne 'Sınır ötesine çekilin' talimatını verdi.

Türkiye geçtiğimiz hafta, MİT ile arasındaki görüşmeye kilitlendi. MİT Müsteşarı Hakan Fidan, "Süreç şeffaf olarak sürüyor" dedi. Bu sözlerin ardından Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ile BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, İmralı'ya gitti, Öcalan ile görüştü. İşte bu görüşmesinin detaylarına Takvim ulaştı. Buna göre teröristbaşı, kendisinden 9 yaş büyük olan Türk'e "ağabey" diye hitap etti. Sürecin barışa dönüşeceğine inandığını belirtti. "Köprüler yıkılmasın diye çabalıyorum" dedi. Gençlerin ölmemesi için dikkatli davranılmasını istedi.


'EYLEM YAPMAYIN'

Müzakerelerin kendi üzerinden yürütülmesini söyledi. Ahmet Türk'ün siyasi deneyiminin önemine vurgu yaparak, provokasyona karşı dikkatli olunması gerektiğini anlattı. PKK'nın Kandil ve Avrupa kanatlarına çok önemli bir çağrıda bulundu: Eylem yapmayın. Çözüm için sınır ötesine çekilin.


ZAMANA KARŞI

İmralı'daki görüşme tam 2.5 saat sürdü. Öcalan konuştu, Türk ve Akat dinledi. Bu arada Türk, Öcalan'ı, "Dinç ve heyecanlı" gördüğünü ifade etti.


ANKARA'DA TOPLANIYORLAR

BDP'nin İmralı ziyareti ile birlikte, ilk kez Kürt siyasetinden bir parti heyeti İmralı'ya gitmiş oldu. BDP, Öcalan'ın ortaya koyduğu yol haritasını bugün Ankara'da toplanarak bir kez daha değerlendirecek. Parti grubu yapacağı görüşmenin ardından kamuoyu ile paylaşılacak bölümleri
belirleyecek.


ÇÖZÜMLE SONUÇLANMALI

Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk, Van'da katıldığı bir toplantıda İmralı ile yapılan görüşmeleri değerlendirdi. Aysel Tuğluk, "Kürt meselesi şiddet zemininden çıkartılarak demokratik zeminde çözülmelidir. Bu nedenle yeniden başlayan görüşmeleri çok önemsiyor ve çözümle sonuçlanmasını arzu ediyoruz" şeklinde konuştu.


140 KARAKTERDE AYDAR DESTEĞİ

İmralı ile görüşmeler sürerken terör örgütünün sözde Avrupa sorumlusundan da açıklama geldi. Zübeyir Aydar, konu ile görüşlerini sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan paylaştı. Aydar, şöyle dedi: "Öcalan ile başlatılan diyalog, bizim talebimizdir. Buna karşı olmamız düşünülemez. Bu örgütte şu veya bu isimle farklı kanatlar yoktur. Örgüt bir bütündür ve önderliğinin arkasındadır.
Örgütü tanıyanlar bunu çok iyi bilir."


HERKES GİTSİN

BDP Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Selahattin Demirtaş da müzakereleri değerlendirdi. İmralı'yı AK Partili ve CHP'li vekillerin de ziyaret etmesini istedi.


'BÜYÜK BİR ADIM'

Kürt sorununun çözümü, terörün son bulması için başlatılan İmralı görüşmelerine, Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesut Barzani'den de destek geldi. Barzani, görüşmeleri "büyük bir adım" olarak nitelendirdi.


'ÇOK MUTLU VE UMUTLU'

Terör örgütü PKK'nın silahları bırakması konusunda destek veren ve bizzat süreçte aktif rol üstlenen Barzani, yeni sürece desteğini yazılı bir açıklama ile duyurdu. Barzani'nin Sözcüsü Ümid Sabah'ın yayınladığı açıklamada, "Sayın Mesud Barzani, Türkiye ve Öcalan arasında gerçekleşen görüşmelerden çok mutlu ve umutlu, Barzani görüşmeleri çok büyük bir adım olarak değerlendiriyor ve takdir ediyor" ifadeleri
kullanıldı.

ERDOĞAN'IN BAŞDANIŞMANI AKDOĞAN: KANDİL, ÖCALAN'A RACON KESİYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi başdanışmanı Yalçın Akdoğan, Kandil'in teröristbaşı Öcalan'a racon kestiğini söyledi. Akdoğan, "Daha önce Öcalan PKK'nın eylem yapması halinde kendisinin muhatap alınacağını düşünüyordu. Ama bunun kendisini anlamsızlaştırdığını
zamanla gördü" dedi.


SÜRECİ HİÇ BIRAKMADIK

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İmralı ile yapılan görüşmeleri değerlendirdi. Şunları söyledi: "Başbakanımızın 2005'te Diyarbakır'da yaptığı konuşmanın ardından bu süreç devam etti. Biz hiçbir zaman çözüm sürecini terk etmedik. Bu konuda etkili olacak herkesi
muhatap olarak alır ve görüşürüz."


KAMERALARLA TAKİP EDİLDİ

Bursa'nın Mudanya ilçesi açıklarındaki İmralı adası, 3 Ocak günü kritik görüşmeye sahne oldu. Ahmet Türk ile Ayla Akat Ata, İstanbul'daki Ataköy Marina'dan bir tekneyle İmralı Adası'na gitti. Yoğun güvenlik önlemleri arasında Öcalan ile görüşmenin yapılacağı alana girdi. Bu sırada hem içeride hem de dışarıda güvenlik önlemleri had safhadaydı. Görüşme başlayınca elinde görevliler, o anları saniye saniye görüntüledi.

Kaynak: Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öcalan'dan 'Kandil'e çekilin' talimatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN