Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi kentler Adana'da buluşuyor

Tarihi Kentler Birliği'ne (TKB) üye belediyeler mayısta Adana'da buluşacak.

Giriş Tarihi: 7.1.2013 14:48
10-12 Mayıs tarihleri arasında Adana Büyükşehir Belediyesi'nin evsahipliğinde yapılacak toplantıda Tarihi Kentler Birliği'ne üye 350 belediyenin başkan düzeyinde temsil edilmesi bekleniyor.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Tarihi Kentler Birliği'nin ilk kez Adana'da toplanacağını belirtti.

Tarihi Kentler Birliği'nin kentlerin tarihi dokusunun korunması ile ilgili önemli çalışmalar yapan bir kuruluş olduğunu söyleyen Zihni Aldırmaz, 'Böylesi önemli bir kuruluşun toplantısına ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyarız. 10-11-12 Mayıs tarihlerinde gerçekleştireceğimiz toplantıda en iyi şekilde ev sahipliği yapmaya çalışacağız. Bu arada konuklarımız hem Adana'nın tarihi zenginliğini tanıma fırsatı bulacaklar hem de Adana'da tarihi dokusunun korunması ile ilgili yaptığımız çalışmaları görme şansını yakalayacaklar' dedi.

Adana'nın Tarihi Kentler Birliği'nin uygulama ödülünü kazandığını da belirten Zihni Aldırmaz, '2012 yılında Tarihi Kentler Birliği'nden uygulama ödülü kazandık. Bu Adana tarihinde bir ilktir. Yine Tarihi Kentler Birliği ilk kez Adana'da toplanacak. Adana için hep ilkleri gerçekleştiriyoruz' şeklinde konuştu.


Zihni Aldırmaz, yeni Büyükşehir Yasası'nın Adana'nın tarihi zenginlikleri açısından da büyük önem taşıdığını kaydetti. Aldırmaz şunları söyledi:
'Yeni yasa ile Büyükşehir sınırları il sınırlarına genişledi. Böylece il sınırları içindeki tarihi eserlerin ve tarihi mirasın korunması ve tanıtılması konularında bize büyük sorumluluk düşüyor. Bu sorumluluklarımızı da en iyi şekilde yerine getireceğiz. Çünkü 10 bin yıllık tarihi olan, 4 bin yıldır yeri ve adı değişmeyen Adana önemli bir tarihi geçmişe sahip. Tarihi kentler arasında önemli bir yeri olan Adana'da önümüzdeki dönemde tarihi mirasa sahip çıkma adına gerekli çalışmalar yapılacaktır. Tarihi Kentler Birliği'nin Adana toplantısı da bize yapacağımız çalışmalarda ışık tutacaktır.'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi kentler Adana'da buluşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN