Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Analara aktif rol

Giriş Tarihi: 8.1.2013

Terörün bitirilmesi çabaları sürerken, Aile Bakanlığı Doğu ve Güneydoğu'daki 15 il ve 28 ilçede kadınları sosyal yaşamın parçası haline getirecek 'Aile Destek Merkezleri' için düğmeye bastı

n çözümü ve terörün bitirilmesi konusunda görüşmeler sürerken, bölgede evlerinden çıkamayan baskı altındaki kadınların, sosyal yaşama katılması için yeni bir proje hazırlandı. Doğu ve Güneydoğu'yu kapsayan 15 il ve 28 ilçede "Aile Destek Merkezleri" açılarak, bölgedeki tüm evlerin kapısı çalınacak. Merkezlerde çalışacak uzmanlar, anneleri odağa alarak, ailelerin sorunlarına çözüm bulacak, kadınların sosyal hayata katılımını sağlayacak. Türkiye'de ilk olacak Aile Destek Merkezleri projesi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin tarafından Başbakan Tayyip Erdoğan'a sunulacak. Terörle mücadelede zihinsel dönüşüm ve barış sürecinin bir parçası olarak nitelendirilen uygulamanın merkezinde özellikle kadın ve anneler yer alıyor. Diyarbakır, Batman, Mardin, Şırnak, Hak-kari, Van, Muş, Bitlis, Bingöl, Tunceli, Siirt, Şanlıurfa, Adana ve Mersin'de açılacak merkezlerde görev alacak sosyal çalışmacılar, hane hane tüm ailelerin nabzını tutacak. Aile Destek Merkezleri'nde çalışan uzmanlar, karar alabilen, ayakları üstünde durabilen kadınların çocukları üzerinde de söz sahibi olacağı, onlara sahip çıkacağı düşüncesiyle hareket edecekler. Devletin yanlarında olduğunu, kendilerine destek verdiğini; terörün bir çözüm değil problemin asıl kaynağı olduğuna yönelik zihinsel dönüşüm sürecine de bu merkezler önemli katkı sağlayacak.

"YANINDAYIZ" MESAJI
Ekonomik sıkıntılar, psikolojik çatışmalar, şiddet, erken evlendirmeler gibi sorunların çözümü için çalışacak olan uzmanlar, ev dışında bir hayatları olmayan anneleri de çeşitli projelerle sosyal hayatın içine çekecek. Ücretsiz kurslar, kültür/sanat etkinliklerinin yapılacağı merkezler aracılığıyla anneleri hem sosyal hayata katmak, hem de bilinçlendirilerek terörün bir çözüm olmadığını anlamalarının sağlanması hedefleniyor. Aile Destek Merkezlerinin bir diğer hedef kitlesini de Doğu ve Güneydoğu'da yaşayan gençlerle çocuklar oluşturacak. Merkezlerde 27 farklı branşta, tamamı sertifikalı ücretsiz kurslar verilecek. Etkinliklere çocuklu kadınların gelebilmesi için her merkezin bir kreşi de olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Analara aktif rol
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN