İmralı polemiği

Giriş Tarihi: 9.1.2013

İmralı ile ilgili yeni süreç konusunda MHP lideri Bahçeli ve BDP Eşbaşkanı Demirtaş'ın eleştirilerine AK Partili Ünal'dan "Fırsatçılık yapmayın" yanıtı geldi

'TAYYİP ÖÇALAN İLE ABDULLAH ÖCALAN'
Partisi'nin grup toplantısında İmralı görüşmelerini sert bir şekilde eleştiren MHP Genel Başkanı , kendisinin de karşılık olarak Silivri'de tutuklu bulunan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'u ziyaret edeceğini açıkladı. Başbakan Tayyip Erdoğan'a "Recep Tayyip Öçalan" diye seslenen Bahçeli şunları söyledi:

KİM ŞEREFSİZ?

Yıllardır soruyoruz; İmralı canisiyle görüşme hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde ortaya çıktığına göre şerefsiz kimdir? Şeref dersinden sınıfta çakmışların, Türk devletinin şerefini sahiplenmesi nasıl mümkün olacaktır?
Recep Tayyip Öçalan'la, Abdullah Öcalan ve arkalarında duran küresel yardakçıları bölünmemizi buyurdular, ne yapalım buna rıza gösterin mi diyeceğiz?
Kısa süre öncesine kadar teröristlerle kucaklaşan BDP'li milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırmaktan bahseden sen değil miydin? 'Ben olsam asardım' dediğinle bugün yanak yanağısın ve fiili eşbaşkanlık içindesin. Ne değişmiştir de dün ak dediğine bugün kara demektesin?
(İbrahim Tatlıses'e) Urfalı bir türkücü özlediği barış yolunun önüne hendek değil, köprü kurulmasını istemektedir. Bu köprünün altından şehit kanı aktığını ya anlamamakta ya da bundan bozuk zihniyeti gereğince gocunmamaktadır.
Başbakan'a bir teklifimiz var. Nereye çalıştığı malumumuz olan Cengiz Çandar'ın moderatörlüğünde, İmralı adasında terörist başıyla birlikte bir televizyon kanalına katılınız. Sorundan ne anladığınızı aziz milletimizle paylaşınız.

'BDP FIRSATÇI, BAHÇELİ SORUNLU'
CHP, MHP ve BDP'den İmralı ile yapılan görüşmeler konusunda gelen eleştirilere, AK Parti'den jet hızıyla yanıt geldi. Grup Başkanvekili , BDP'nin fırsatçılık yaptığını, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin yaptığı konuşmaların "sorunlu ve klinik" olduğunu, CHP'nin ise kendi içinde mutabakat sağlayamadığını söyledi. Ünal, şunları dile getirdi:

FIRSAT SİYASETİ

Terör Türkiye'nin siyaset üstü bir sorunudur. Bu ortak sorunla ilgili hiç kimsenin bir fırsat siyaseti ya da sorumsuz siyaset gütmesi sözkonusu olamaz. Bu süreç herkes için bir samimiyet testidir.
MHP Genel Başkanının konuşma metnini yazıp, Devlet Bahçeli'nin eline tutuşturan zihniyet, sorunlu ve klinik bir zihniyettir. Herkesi düşman, hain gören bir bakış açısı.
BDP, AK Parti'nin bugüne kadar ortaya koyduğu terörü sona erdirme mücadelesini her seferinde istismar etme, bir siyasi fırsata dönüştürme çabasındadır.
Devlet sorunu çözmek için tabii ki değişik yöntemleri deneyecektir. 'Operasyonlar devam ediyor, o halde kimse bir şey yapmasın' demek, BDP eşbaşkanının samimiyet testidir. Çukurca'da uzman çavuşu şehit edildiğinde devlet kendi tedbirini almayacak mıdır?

'ATEŞKES OLACAKSA KARŞILIKLI OLMALI'
İmralı ziyaretinin ardından ilk grup toplantısını yapan BDP yeni sürecin kodlarını da verdi. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bir hafta içinde İmralı'ya içinde BDP eş başkanlarının yer aldığı ikinci bir heyetin gönderilmesini isterken, ateşkes için arabulucu olmayacaklarını söyledi. Demirtaş, önce partisinin grup toplantısı ardından da basınla sohbetinde şu mesajları verdi:

ARABULUCU OLMAYIZ

Heyetin genişletilmesini istiyoruz. Eşbaşkanlar da bu heyetin içinde olmalı.
Ateşkes konusunda Öcalan'dan bir mesaj olursa iletirdik. Ancak ilk görüşmenin içeriği buna odaklı değil. Eğer bir ateşkes olacaksa karşılıklı olmalı. Şu anda bize iletilmiş bir yol haritası yok. Demokratik özerkliği savunmaya devam edeceğiz.
('Kandil'in silah bırakması konusunda resmi aracı olur musunuz?) Hükümetin KCK ile doğrudan görüşmesi gerekiyor. Arabulucu rol oynamayız, biz arabulucu, postacı değiliz. KCK, Kandil, Avrupa hepsinin ortak adıdır. Hükümet silah bırakılıyor havası yayıyor. Bu hayal kırıklığı yaratır.
2013 yılının barış, huzur, özgürlük yılı olmasını diliyorum. Güven verici adımlar atılacaksa bunun en kritik adımı İmralı sisteminin ortadan kaldırılmasıdır. Madem ki muhatap olarak gördünüz Öcalan'ı, o halde bundan sonra ilk adım, gereklerine uygun olmalıdır. Devletin yüzlerce danışmanı, özgür tartışma, dolaşım ortamı var, müzakerenin diğer aktörü ise bir adada 14 metre karelik beton çukurda olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmralı polemiği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN