Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YÖK'ün yolsuzluk belgelerini yayınladılar

Giriş Tarihi: 9.1.2013

Kendilerine RedHack ismini veren bir grup internet korsanı, YÖK'ün elektronik paylaşım sistemine girerek, 60 bin belgeyi ele geçirdi.

YÖK'ün üniversiteler hakkında açtığı yolsuzluk ve usulsüzlük soruşturmalarını içeren belgeler sosyal paylaşım sitelerinden paylaşıldı. Belgelerde, Hacettepe, İstanbul, Uludağ gibi önde gelen üniversitelerle ilgili yolsuzluk belgeleri yayınlandı. YÖK, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Redhack, ODTÜ'de olaylarını protesto amacıyla YÖK'ü dün bir kez daha hedef aldı. Grup, YÖK'ün elektronik paylaşım sistemi "ebys. yok.gov.tr" sitesine girerek aralarında gizli ibaresi bulunan 60 binin üzerinde dokümanı ele geçirdiklerini duyurdu. Twitter hesabında "YÖK sisteminden elimize tonla belge geçti. Daha sonra yayınlayacağız" dedikten kısa bir süre sonra belgeleri yayınlanmaya başlandı. Belgelerin yayınlanmaya başlanması ile YÖK'te adeta bir şok yaşanırken sistem hemen kapatıldı. Ancak işlem sonuçsuz kaldı.

3.5 MİLYONLUK YOLSUZLUK
İlk olarak Giresun Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı Kurulumu projesi kapsamında gerçekleştirilen makine ve teçhizat alımı sırasında yapılan yolsuzlukla ilgili belge yayınlandı. 294 sayfalık dosyaya göre, kurulumu yapılmamış bir cihaz için 664 bin 34 TL ödendiği görülüyor. Kalkınma Bakanlığı tarafından 83 kalem makine teçhizat alımı için tahsis edilen 2 milyon 832 bin TL'lik ödeneğin tamamının sadece 9 kalem makine teçhizat alımı için kullanılarak, geri kalan 74 kalem makine teçhizatın alınmadığı da belirtildi. Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar imzalı üst yazı ile YÖK Başkanlığı'na gönderilen "gizli" dosyada yolsuzluğun nasıl gerçekleştirildiğine yer veriliyor. Hacettepe Üniversitesi ile ilgili belgede yeni Rektör Prof. Dr. Murat Tuncer'in, bir önceki rektör Uğur Erdener ile ondan önceki rektör Tunçalp Özgen hakkında 30 Kasım 2012'de YÖK'e suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. YÖK Denetleme Kurulu da 171 kalem ameliyat malzemelerinin alımında yolsuzluk soruşturması başlattı.

REKTÖRE OTOMOBİL

Fırat Üniversitesi'nde üniversite harçlarının yatırıldığı bankadan alınan promosyon üniversite bütçesine aktarılmayıp eski rektör Prof. Dr. Feyzi Bingöl'e 480 bin TL'lik bir otomobilin alındı.Uludağ Üniversitesi'nde 535 bin TL'lik promosyon usulsüz olarak vakfa aktarıldı. İstanbul Üniversitesi'nde 1 milyon 537 bin TL'nin muhasebe kayıtlarında yer almadığı belirtildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YÖK'ün yolsuzluk belgelerini yayınladılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN