Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye'ye dünyadan '1 ekmek, 1 battaniye'

"Kış geldi... Suriye için bir ekmek, bir battaniye" kampanyasının uluslararası ayağı da, 16 ülkede dün eşzamanlı düzenlenen basın toplantılarıyla start aldı

Giriş Tarihi: 10.1.2013
Türkiye'de 200'ü aşkın yardım kuruluşunun ilk kez biraraya gelerek Suriye halkına yönelik başlattığı "Kış geldi... Suriye için bir ekmek, bir battaniye" kampanyasının uluslararası ayağı, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) Sütlüce'deki genel merkezi ile eşzamanlı olarak 16 ülkede dün düzenlenen basın toplantıyla başlatıldı. İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) Genel Sekreteri Ali Kurt, kampanya kapsamında şu ana kadar Türkiye'den 50 milyon lira toplandığını söyledi. Kurt, toplantıdaki konuşmasında, 27 Aralık 2012'de Haliç Kongre Merkezi'nde yaptıkları basın toplantısında Türkiye genelinde resmisivil bütün yardım kuruluşlarının katılımıyla kampanyayı ilan ettiklerini belirterek "Bugün ise kampanyanın uluslararası ayağını başlatıyoruz" dedi. Kurt "İslam alemi ölçeğinde sivil dayanışmayı temin maksadıyla kurulan ve bugün için 53 ülkeden 200'ü aşkın sivil toplum kuruluşunun birlik ve beraberliğini hedefleyen İDSB'nin öncülüğünde başlattığımız Suriyeli kardeşlerimize yardım kampanyamıza, 20'ye aşkın ülkede aynı logo ile 'Suriye için Bir Ekmek Bir Battaniye' başlığı altında birçok üye ve kardeş teşkilatımız destek vermektedir" diye konuştu. Kampanyaya Türkiye ile birlikte Malezya, Pakistan, Makedonya, Bosna- Hersek, Kuveyt, Lübnan, Libya, Fas, Yemen, Ürdün, Mısır, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Amerika, Belçika, Bahreyn ve Cezayir'deki sivil toplum kuruluşlarının destek verdiğini anlatan Kurt, Suriye halkının acımasız bir vahşet ile karşı karşıya olduğunu belirtti. Kurt "Suriyeli kardeşlerimize, yetimlerimize, öksüzlere, muhtaçlara, evsizlere ve kendi özgürlük mücadelesini verenlere sahip çıkmak, yardım elimizi uzatmak ve bu tarihi kavşak noktasında onların yanında yer almak her şeyden önce bir insanlık borcudur" dedi. Toplantıya katılan MÜSİAD Dış İlişkiler Sorumlusu Eyüp Akbal da "İnşallah Suriye'yi ve gönüllerimizi yakan bu ateş bu rahmet kampanyası ile sönecektir" diye konuştu.

EN İYİ BOSNA ANLAR

Toplantı sırasında Bosna- Hersek, Mısır ve Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu'na bağlantı yapıldı. Bosna-Hersek'ten yapılan bağlantıda Boşnak halkının, mültecilerin hayat mücadelesi vermesinin ne olduğu ve bir ekmek parçası için mücadelenin ne anlama geldiğini en iyi halk olduğu kaydedildi. Merhamet adlı yardım kuruluşuna Bosna- Hersek Kızılhaç'ı ve çok sayıda yardım kuruluşun katkı sağladığı belirtilerek "Bosnalılar yaşadıkları ekonomik zorluğa rağmen her türlü desteği verecekler" denildi. Mısır'ın başkenti Kahire'den yapılan bağlantıda da Mısır'daki kampanyanın Mısır Müessesesi Sivil Destekleme Kuruluşu çatısı altında yürütüldüğü belirtilerek "Mısırda bir devrim süreci yaşandı. Suriye halkını yakından anlayabiliyorlar ve Suriye'deki durumun Mısır'ın yaşadığı devrimden çok daha sert bir devrim geçirdiğini biliyorlar" denildi. Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu'na da bağlantı yapıldı. Avrupa Parlamentosu içinde yapılan toplantıya 200'ü aşkın temsilcinin katıldığı belirtilerek "AB'nin ve Avrupa kurumlarının bu dram karşısında duyarlı olması çağrısında bulunduk. Avrupa Konseyi Başkan Yardımcısı, büyükelçiler, üniversiteler ve tüm Avrupa'dan sivil toplum kuruluşları destek vermek için buradaydı" ifadesine yer verildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'ye dünyadan '1 ekmek, 1 battaniye'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN