Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'dan şifreli kapı vurgusu

Giriş Tarihi: 11.1.2013 07:45 Güncelleme Tarihi: 11.1.2013 08:58

Başbakan 'da infaz edilen 3 'lı kadın, 2013 yılında olması muhtemel kabine revizyonu ve İmralı görüşmeleriyle ilgili olarak konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Paris'te 3 kadının öldürülmesine ilişkin, ''Burası (cinayetin işlendiği yer) aslında içeriden kilitlenen ve bu kilit de öyle tek kilit falan değil, şifreli kilitler. Bu şifreyi bilmeyenlerin açabileceği bir şey değil. O üç kişi bunu açıyor. Onlar da her halde tanımadıkları insanlara kapıyı açmaz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Gabon, Nİjer ve Senegal'i kapsayan Afrika ziyaretinin ardından dönüş yolunda uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Afrika temasları sırasında yaptığı açıklamaların hatırlatılarak, ''Afrika'daki konuşmalarınızdan Avrupa'daki sömürgeci geçmişi olan ülkeler rahatsız olabilirler mi?'' sorusu üzerine Erdoğan, şöyle konuştu:

''Vallahi beni ilgilendirmiyor. Sarkozy kaç yıl bize çile çektirdi? Biz hep 'sabır' çektik. Sarkozy buraya geldiğinde (Senegal'e) bir ifade kullanıyor; 'Tarihe dönelim' diyor. Bu sözlerinden dolayı Senegal ayağa kalkıyor. Böyle büyük bir hakaret olabilir mi? Yani, 'daha ileri gidelim demiyor, tarihe dönelim' diyor ve isyan etmişler. Bu ne demektir? Yani 'da ne kadar Senegalli olursa olsun Tunuslu olursa olsun Cezayirli olursa olsun, bunlara geçmişte soykırım uygulayan sizlersiniz. Ruanda'sına soykırım uygulayan sizlersiniz.''

Başbakan Erdoğan, köle ticaretinin sembolü konumundaki Goree adasını ziyareti sırasında gördüğü, Fransa'da bir vakfın Goree Adası Belediyesi'ne takdim ettiği köle ticaretini tasvir eden mini heykelle ilgili, ''Bu heykel, Fransa'ya iade edilsin'' sözünün hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

''Adeta dalga geçiyorlar. Bir taraftan o bir taraftan giyotine giden köle ama şunu unutmayın ki orada yedi metre 60 santimetre karelik o alanın içerisinde 12 kişi o zaman yatıyordu. (Abdullah Öcalan'ı kastederek) Bizde 12 metre karede bir kişi yatıyor. Yatağı var, televizyonu ya konuldu ya konuluyor ve bir de günde bir saat beş tane arkadaşıyla avluda volta atıyor ve kopan kıyametleri de biliyorsunuz. Batıyla bizim farkımız budur ve onlar (Afrikalılar) masum insanlardı. Onlar kimseyi öldürmemişlerdi. Çalınmış insanlardı sadece fizikleri değil, onların ruhlarını çaldılar halen devam ediyor. Şimdi farklı şekilde modernize ediyorlar.''

''Bu iyi niyetli adımları kesmeye yönelik adımlar olabilir''

Başbakan , 'te 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili yaptığı ilk değerlendirmenin hatırlatılarak,'' Paris'teki cinayetlere ilişkin bazı ihtimallerden bahsettiniz. Bu ihtimallerden provokasyon ihtimali biraz daha güçlendi mi?'' sorusu üzerine şunları kaydetti:

''Fırat News'in yaptığı bir var. O yayını duyduysanız orada aslında ciddi bir sıkıntı var. Yani bölücü terör örgütünün biliyorsunuz farklı fraksiyonları var. Bunlardan bir tanesinin Fırat News vasıtasıyla yaptığı açıklamada bir defa barışı kesinlikle istemediklerini ve bu sürecin aynı şekilde devamı konusunda, 'gereği neyse bu yapılmalıdır ve bu uygulama da bunun bir ifadesidir' şeklinde bir açıklamaları var. Benim yaptığım açıklamada dikkat ederseniz bundan önce yapılmış ve bunu işaret eden bir şeydi. Neydi o geçmişte de iyi niyetli atılan adımlar maalesef kötü niyetliler tarafından hep engellenmiştir ve akamete uğratılmıştır. Burada da yine kendi içinde hesaplaşmanın neticesi olabilir veyahut da şu anda bizim atmakta olduğumuz bu iyi niyetli adımları kesmeye yönelik adımlar olabilir. Onun için de sonucunu tabi beklememiz gerekir.''

ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'dan şifreli kapı vurgusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN