Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şahin: Savaş yanlıları aceleci barış yanlıları da acele etsin

Şahin, 60. hükümette Adalet Bakanlığı yaptığı sırada MİT Müsteşarı Taner'in İmralı ile görüşmesini Bursa Garnizon Komutanı'nın engellediğini söyledi

Giriş Tarihi: 13.1.2013
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Paris'te 3 PKK'lı kadının öldürülmesi ve İmralı görüşmesini değerlendirirken çarpıcı açıklamalar yaptı. Şahin, "Savaş yanlıları aceleci, barış yanlıları da acele etsin" diyen Şahin, Adalet Bakanlığı yaptığı dönemde MİT Müsteşarı Emre Taner'in İmralı ile görüşme talebinin Bursa Garnizon Komutanı'na takıldığını söyledi. Şahin, Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı'nın düzenlediği eğitim ve değerlendirme toplantısında şu mesajları verdi:
KOMUTAN İZİN VERMEDİ: Adalet Bakanı olduğum sırada (2007) dönemin MİT Müsteşarı Emre Taner, İmralı'da terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ile görüşme talebinde bulundu, konu hakkında Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bilgilendirilmesini istedi. İlk görüşmenin ardından yaklaşık 10 gün sonra Müsteşar beni tekrar ziyaret ettiğinde, görüşmenin Bursa Garnizon Komutanı'nın izin vermemesi nedeniyle gerçekleşemediğini öğrendim. Bu anımda sivil siyaset alanının nasıl daraldığını bizzat yaşadım.
İNSANİ SORUN İHA'LARLA ÇÖZÜLMEZ: Devletin sivil refleksi, silahlı refleksinden daha güçlü olmalıdır. İnsansız hava araçlarıyla, insansız uçaklarla insani sorunları çözemezsiniz. Mutlaka farklı alternatifler denemelisiniz. Bu sorunu yaşayan diğer ülkeler nasıl hareket etmişlerse siz de denemek zorundasınız. Riski var, birçok provokatif eylemlerle karşılayacaksınız. MİT Müsteşarının görüşmesi sonrası Hakkari'de Karataş Karakolu'na 100 civarında teröristin saldırısı püskürtüldü. Bu tip karakol baskınlarında amaçlarına ulaşmış olsalardı şu anda başlamış olan süreç farklı bir noktada olabilirdi.
BARIŞÇILAR DA ACELE ETSİN: Paris'te 3 PKK'lı kadın infaz edildi, amaç ne? Birileri PKK terör örgütünün dağdan inmesini istemiyor, silah bırakmasını istemiyor. Bu hep öyle devam etsin istiyor ve aceleleri de var. Savaş yanlıları bu kadar acele ediyorken, barış yanlılarının daha fazla acele etmesi lazım. Sağduyu sahibi herkesin bu sürece destek vermesi gerekir. Çünkü, bu ülke terör belasından çok çekti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şahin: Savaş yanlıları aceleci barış yanlıları da acele etsin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN