Suikast aydınlatılmazsa Fransa zan altında kalır

Giriş Tarihi: 13.1.2013

Demirtaş ve BDP'li heyet Fransız Bakan Valls'a Paris'teki suikastin bir an önce aydınlatılması gerektiğini aksi halde Fransa'nın zan altında kalacağını' söyledi. Valls'ın yanıtı 'elimizden geleni yapacağız' oldu

3 PKK'lı kadının öldürülmesinin ardından Paris'e giden BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve beraberindeki heyet Fransa İçişleri Manuel Valls ile bir araya geldi. Valls, "Soruşturma hızla tamamlanacak. Çok fazla soru işareti var" dedi. Demirtaş, suikastin tereddüt bırakılmayacak şekilde aydınlatılması gerektiğinin altını çizdi. BDP eş başkanları Demirtaş, Gültan Kışanak, Van Milletvekili Nazmi Gür önceki gün Paris'teki Kürt Kültür ve Sanat Akademisi'nde verilen taziyeye katıldıktan sonra önceki gün 20.00'de Fransa İçişleri Bakanı Valls görüştü. Yaklaşık bir saat süren görüşmeye BDP Avrupa Temsilcisi Eyüp Doru da katıldı. Görüşmede, Bakan Valls'ın yanı sıra kabine şefi, bakanlık diplomasi sorumluları da yer aldı.

'FRANSA ORTAK OLUR'
BDP heyeti Bakan Valls'a, konunun aydınlatılmaması durumunda "Paris'in zan altında kalacağı" mesajını iletti. Bunun üzerine Valls, "Şu anda yorum yapmam doğru olmaz. Yetkililer soruşturmalarını bitirdikten sonra konuşmak daha kolay olacaktır. Aydınlatılması için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu. Demirtaş da "Fransız hükümeti bu katliama ortak olmak istemiyorsa, samimiyetinize inanmak istiyoruz. Bu katliamı hiçbir tereddüde yer vermeden aydınlatmanız gerekiyor" yorumunu yaptı. BDP, "örgüt içi infaz" yorumlarını reddederken, Demirtaş, "Komplo teorilerine gerek yok. Kim Kürtleri diz çöktürmek istiyorsa onlar yapmıştır" dedi. Demirtaş, Fransız istihbaratının banliyölerde yaşayan Kürt aileleri bile takip edip bilgileri Türk istihbaratı ile paylaştığını savundu. BDP Eşbaşkanı Kışanak da cinayetin asıl hedefinin Abdullah Öcalan olduğunu iddia etti.

'PROFESYONEL BİR SUİKAST'
Dün akşam saat 23.00'te İstanbul'a dönen Demirtaş, Atatürk Havalimanı'nda ise şu açıklamayı yaptı: "Edindiğimiz izlenim şu; somut bir bilgi, somut bir belge yok elimizde ama kesinlikle profesyonel bir katliam olduğu anlaşılıyor. Zaten İçişleri Bakanı'nın tabiri de budur. Kendi yaklaşımı bize güven verdi. Umut ediyorum ki kısa bir süre içerisinde polis soruşturması tamamlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suikast aydınlatılmazsa Fransa zan altında kalır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN