Arınç'tan önemli açıklamalar

Giriş Tarihi: 14.1.2013 18:38 Güncelleme Tarihi: 14.1.2013 19:04
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Paris'te öldürülen 3 kişinin cesetlerinin Türkiye'ye getirilmesiyle ilgili, ''Doğrudan İstanbul mu doğrudan Diyarbakır mı henüz netleşmiş değil. Bu cenaze törenini bir şova, bir propagandaya, bir çatışma ortamına dönüştürmek isteyen marjinal farklı gruplar olabilir'' dedi.

TÜRK HÜKÜMETİNİN DAHLİ YOK

Bu olay Paris'te bir evde 3 kadının öldürülmesidir. Bu olayın perde arkasında ne vardır? Bu sorunun cevabını şu anda verecek durumda değiliz. Gazetelerde yazılanlar, birilerinin söylediği sözler bizi şu anda bağlamıyor. Bu soruşturma içerisinde Türkiye ve Türk hükümetinin dahli yok. Bu soruşturmayı Fransız makamları yapıyor. Türkiye bu olayın ciddiyetle soruşturulması ve sorumlu kişilerin yargı önüne çıkarılmasını beklemektedir. Yardım açısından herhangi bir bilgiye ihtiyaç varsa Türkiye olarak üzerimize düşeni yaparız. Herkes bir şeyler söyleyebilir, konuşabilir, doğruluk payı vardır yanlışlık payı vardır. Sorumluluk mevkiinde olanlar senaryoları dillendirmek yerine gelişmeleri beklerler.

PROVOKASYONLARA DİKKAT!

Bir düşünceye göre enazeler doğrudan Diyarbakır'a gelecek oradan memleketlerine gönderilecektir. Bir başka düşünceye göre cenazeler Pazartesi'ye kalabilecektir. Bu cenaze törenlerini bir şova dönüştürmek isteyen, çatışma ortamına dönüştürmek isteyen marjinal gruplar, suç örgütleri olabilir. Bunlara karşı herkesi uyanık olmaya davet ediyoruz. Aksi takdirde güvenlik güçlerimiz olaya müdahale eder ve bu olayın müsebbiblerini etkisiz hale getirilmeye çalışır. Caneze defninin insani bir olay olarak yapılacak olmasını temenni ediyoruz.

OKTAY VURAL HEKİME GÖZÜKSÜN

Sayın Oktay Vural bizi hiç şaşırtmıyor. Bu sözleri çok doğaldır. Sorgusuz sualsiz bir infaz yapılmıştır. Bir insanın hayatına bu şekilde son verilmesini Bülent Arınç olarak üzüntüyle karşılıyorum. Bunu ifade etmemem gerekebilir. Bu cinayet bir insanın yargılanıp, yargı önüne çıkarılıp hakkındaki kararının verilmesinden ziyade onun hakkında doğrudan verilen karardır. Ben onları ululamış, geçmişte suça bulaşmış insanlar değildi demek istemiyorum. Oktay Vural'ın söyledikleri şudur 'İyi ki geberdiler, inşallah darısı başlarınadır' diyor. İkimizin arasındaki fark bu. Benim ruh sağlığım konusunda bana sağlık ve şifalar diliyor. Kendisine teşekkür ediyorum. Ama yeri gelmişken benim de ona bir tavsiyem olacak. Kendisini Meclis'te takip ediyorum. Ayakta bağırıp, çağırıyor. Mimiklerine bakıyorum, hareketlerine bakıyorum, üzülüyorum ve endişe ediyorum, acaba bir rahatsızlığı var mı diye. Mutlaka bir hekime görünmesini tavsiye ediyorum.

İSTENİLEN DİLDE SAVUNMA YAPILACAK

Adalet Bakanlığımızın farklı konularda bir çalışması var. 4. Yargı Paketi bugünlerde Meclis Genel Kurulu'na gelmeyecek. Ancak komisyondan geçip de genel kurulda bekleyen bir konu var. Siz anadilde savunma diyorsunuz, kamuoyu da böyle biliyor. Yaptığımız iş anadilde savunmanın da ötesinde bir iştir. Sanık son savunmasına geldiği zaman 'Ben kendimi şu dilde daha iyi ifade edebiliyorum' diyebilir. Bu dilde esas hakkında savunma yapmasına imkan tanıyan bir değişiklik teklifimiz var. Yargı dili Türkçe olacaktır ama savunma hakkı kutsaldır.

ÖCALAN'A TV VERİLDİ

Cumartesi günü itibariyle Öcalan'a TV verildiğini söyleyen Arınç "Öcalan İmralı'da TRT'nin Kürtçe yayınını da izleyebiliyor" dedi.

Arınç, Öcalan'ın koğuşuna 12 Ocak'ta 42" LCD televizyon konulduğunu belirtirken, izleyebileceği kanallar arasında da, TRT 1, TRT Şeş, Samanyolu Haber, NTV, CNN Türk, Kanal D, ÜLKE TV, Kanal 7, Kanal 24 gibi kanalları zikretti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç'tan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN