Balyoz savcısından 34 beraate itiraz

Balyoz davasında 365 sanığın tümüne ceza verilmesini isteyen savcı Hüseyin Kaplan gerekçeli kararın açıklanmasının ardından 34 beraat için itiraz etmeye hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 14.1.2013
Balyoz davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin gerekçeli kararın ardından davanın duruşma savcısı Hüseyin Kaplan zaman geçirmeden dosyayı talep etti. Gerekçeli kararı ayrıntılı bir şekilde inceleyen Kaplan, 34 beraate itiraz etme kararı aldı. Odasına kapanan Kaplan itiraz dilekçesi yazmaya başladı. Yoğun bir çalışma temposuna giren Kaplan'ın itiraz dilekçesini bu hafta içi mahkemeye sunacağı öğrenildi.

HEPSİNE CEZA İSTEMİŞTİ

Kaplan, yargılama sürdüğü sırada 920 sayfalık mütalaa hazırlamış tüm sanıklar için darbeye eksik teşebbüs suçundan 20 yıla kadar hapis istemişti. Savcının itiraz dilekçesinde mütealasında dile getirdiği şekilde 365 sanığın tamamının darbeye eksik teşebbüsten cezalandırılmasını talep edeceği, suçu işlediklerinin sabit olup yeterli delil bulunduğuna vurgu yapacağı öğrenildi. Dilekçede beraat eden 34 kişinin de "Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini, cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs" suçundan, eski TCK'nın 147. ve 61. maddeleri gereğince 15 ile 20'şer yıl arasında hapis cezasına çarptırılmalarına karar verilmesinin istenmesi bekleniyor. Balyoz davasında yargılama 21 ay sürmüş dava kapsamında yargılanan 365 sanıktan 330'u ceza almış, 34 sanığın ise suçu işledikleri sabit olmadığı gerekçesi ile beraatlarına karar verilmişti. Hastanede tedavisi sürdüğünden ifadesi alınamayan Levent Ersöz'ün ise dosyası ayrılmıştı.

İşte beraat eden askerler
Albay Abdullah Zafer Arısoy ile Astsubaylar İhsan Çevik, Hüseyin Bakır, Erol Ersan, Selahattin Gözmen, Fikret Coşkun, Altan Dikmen, Oman Çetin, Murat Balkaş, Adil Akça, Uğur Üstek, Duran Ayhan, Levent Maraş, Hakan Öktem, Mustafa Kelleci, Mustafa Aydın, İmdat Solak, Mutlu Kılıçlı, Hakan Yıldırım, Levent Güldoğuş, Musa Farız, Ertan Karagözlü, Arif Bıyıklı, Ahmet Çetin, Hüseyin Durdu, Rifat Gürçam, Embiya Şen, Ali Güngör, İsmail Karaoğlan, Ahmet Yanaral, Erdal Yıldırım, Erdinç Yıldız, Eyüp Aktaş, Murat Bektaşoğlu, Recep Yavuz ve Serhat Dizdaroğlu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz savcısından 34 beraate itiraz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN