Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'ın telefonu artık dinlenemeyecek

Giriş Tarihi: 14.1.2013 09:06 Güncelleme Tarihi: 14.1.2013 09:14

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ofisinde dinleme cihazının bulunduğunu açıklamasının ardından artık devletin zirvesi özel kriptolu telefonla konuşmaya başladı.

Başbakan Erdoğan'ın kendisinin bile dinlendiğini söylemesinin ardından devlet kendi içinde bir takım gizli tedbir aldı. Başbakan bakanlar ve kritik görevlerdeki hükümet üyeleri önemli ve gizlilik arz eden tüm konuşmalarını dinlenemeyen kriptolu telefondan yapmaya başladı. Bakanlar kurulu artık önemli görüşmelerinin bir çoğunu, TÜBİTAK tarafından en son teknoloji kullanılarak geliştirilen ve her konuşmaya ve sese "özel kripto" oluşturan telefonlarla yapıyor.

KABLOLU VE KABLOSUZ


Kriptolu telefon, Başbakan ve Bakanlar için özel olarak TÜBİTAK tarafından üretildi. Daha önce devletin zirvesi ve TSK için dinlenemeyen telsiz üreten TÜBİTAK, cep telefonlarının yaygınlaşması ve dinleme olaylarının sıkça gündeme gelmesi ile devletin zirvesi için hem mobil hem de kablolu telefon üretti.

ARALIK AYINDA YENİDEN DİZAYN EDİLDİ


Üzerinde tuşlar bulunan ve eski tip cep telefonlarına benzeyen kriptolu telefondan tüm bakanlara dağıtıldı. Bir yıldır Başbakan ve Bakanlar tarafından kullanılan bu telefonlar bu Aralık ayında yeniden değişti.

KAMERASIZ 3G KRİPTOLU


Yine TÜBİTAK tarafından geliştirilen bu telefonlar 3G üzerinden kriptolu ses ve veri transferi sağlıyor. İngilizce ve Türkçe dil seçeneği olan telefonun üzerinde kamera gibi güvenliği zayıf hale getirecek hiçbir özellik bulunmuyor. Yeni telefonlarda batarya süresi artırıldı ve ekranları daha geniş hale getirildi. 3G sistemiyle çalıştığı için eskisine göre daha da hızlanmış oldu.

KRİPTOLİ TELEFON NASIL ÇALIŞIYOR


Telefon konuşması öncesinde iki kriptolu telefon birbirlerinin sertifikalarını kontrol ederek tek kullanımlık kripto anahtarı oluşturuyor. Anahtar oluşması sonrasında alınan ses matematiksel fonksiyonlardan oluşan kripto algoritmalarıyla verilere dönüştürülüyor. Matematiksel bilgiler GSM şebekesinin normal telefonlarda kullanılan ses kanalı yenirine veri kanalından diğer kriptolu telefona gönderiliyor. Görüşmenin bitmesiyle birlikte iki görüşen iki tarafa da verilen kriptolar otomatik olarak siliniyor. Böylece dinlenmeye çalışılan telefonun kripto anahtarı elde edilemediği için dinleme yapılamıyor.

MANŞETTV


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'ın telefonu artık dinlenemeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN