Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Birlikte yaşamakta kararlıyız, gitmeyiz

Giriş Tarihi: 15.1.2013

Öcalan devlet yetkilileri, Kürt siyasetçiler ve kardeşine "Birlikte yaşamakta kararlıyız. Birileri bölmek isterse engelleriz, bir yere gitmeyiz. Provokasyonlara karşı dikkatli olalım" mesajı verdi

PKK lideri Abdullah Öcalan 'da görüştüğü devlet yetkililerine, Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk ve BDP Batman Milletvekili Ayla Akad ile kardeşi Mehmet Öcalan'a barış sürecine ilişkin önemli mesajlar verdi. BDP'nin önceki gün kapalı yapılan toplantısında da Türk ve Akad görüşmenin içeriği hakkında milletvekillerine bilgi verdi. Görüşmelerde güncel gelişmelere vakıf olacağı bilgilere ulaşımının kolaylaştırılmasını isteyen Öcalan'ın İmralı tutanaklarına yansıyan görüşleri şöyle oldu:

ŞARTLARIM DÜZELTİLSİN: Müzakereci sıfatı almam için bazı şartlarımın düzeltilmesi lazım. Hükümet, devlet görevlileri, Avrupa, Kandil, BDP ve DTK'da faaliyet gösteren bazı kurumlarla daha rahat görüşme yapılması için gerekli şartlar oluşturulmalı. Bu sağlanırsa rolümü daha iyi oynarım, süreç daha hızlı ilerler. Bu müzakere değil istişaredir.

ARAÇ VE YÖNTEMLER:
Devlet yetkilileri ile görüşmeler devam edecek. Silah bırakma konusunda ciddi bir irade gerekiyor. Onu görmeden bir şey söylemek zor. Araç ve yöntemlerin netleşmesi biraz zaman alabilir. Hükümet, "Yok ederiz, tasfiye ederiz, bitiririz" söylemlerini kullanmamalı. Bu barış iklimine zarar verir, süreç fiilen ortadan kalkar.

SABOTE EDEBİLİRLER:
Barış endeksli işbirliği süreci var. Süreç saldırılarla sabote edilmek istenebilir. Hakkâri gibi olaylar olabilir. Kaygılarım var. Bu pozisyonlara karşı dikkatli olunmalı. Görüşmeleri devre dışı bırakmak isteyenler olabilir. Sürecin barışa evrilmesi için tek taraflı çaba işe yaramaz. Devlet net olursa çözüm kolay olur. Bu bir fırsat, koşullar uygun.

KANDİL'LE BAĞLANTI:
Dağdakilerle ya mesajlarımı direkt iletme koşulu yaratılmalı ya da sizler iletin. Dağdakilerin taleplerini dinleyin. Buna göre bir eylemsizlik süreci işletilecek. Artık ölümlerin olmasını istemiyorum.

KARDEŞLİKTE KARARLIYIZ:
Artık kamuoyu şunu bilmeli. Biz kardeşlik, birlikte yaşama konusunda kararlıyız. Birileri bölmek istese de biz engelleriz, biz gitmeyiz.

DÜZEYLİ MÜZAKERE:
Silahların susması için pozitif katkı sunmaya hazırım. Türkiye'deki demokratikleşme dünyadaki gelişmelerden bağımsız ele alınamaz. Düzeyli bir müzakere olması önemli. Temasların şeffaf olmasını önemsiyorum. BDP, DTK siyaseten üzerine düşeni yapmalı. Kalıcı ateşkes için önce güven tesis edilmeli, buradaki görüşmeler devam etmeli.

KESİNTİ OLMAMALI:
Oslo, Habur konusunda "Nerede hata yapıldı?" diye çok düşündüm. Yeni bir kesintiye tahammül yok.

Paris'teki infazlara Dersim benzetmesi
Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan dün İmralı'ya gitti. Ada dönüşünde konuşan Öcalan, ağabeyinin BDP eş başkanlarının adaya gelmesi halinde açıklama yapacağını söylediğini ifade etti. Mehmet Öcalan, "Ağabeyim, Paris'te 3 kadının öldürülmesini Dersim katliamına benzetti. 'Bu katliam kısa sürede açığa çıkarılırsa sürece faydalı olur' dedi" diye konuştu. Öcalan, televizyonun ise cezaevi yönetiminin ısrarıyla koğuşa konulduğunu ileri sürdü. AA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Birlikte yaşamakta kararlıyız, gitmeyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN