Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7 davasında komutana 25 yıl hapis

'da el yapımı mayının patlaması sonucu 7 askerin olmasına ilişkin davada, sanıklardan Tuğgeneral Zeki Es'in 25 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılması ve TSK'dan çıkarılması talep edildi.

Giriş Tarihi: 16.1.2013 11:21 Güncelleme Tarihi: 16.1.2013 16:50

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde el yapımı mayının patlaması sonucu 7 askerin olmasıyla ilgili davada, Askeri Savcı Kurtulmuş Kaya esas hakkında mütalaasını verdi. Savcı Kaya, Zeki Es'in taksirle birden fazla kişinin ölümüyle birlikte 2 kişinin yaralanmasına neden olma suçundan toplam 25 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti. Kaya, Es'in TSK'dan çıkarılmasını da istedi.

Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde, Hakkari'nin ilçesinde el yapımı mayının patlaması sonucu 7 askerin şehit olmasıyla ilgili davanın görülmesine devam edildi. Duruşmaya tutuksuz sanıklar Tuğgeneral Zeki Es, Kurmay Albay Rıza Atilla Erdoğan ve avukatları ile şehit askerlerden Deniz Demirci'nin ailesinin avukatı İsmail Kılıç ile Hayrettin Açıkgöz katıldı.

Bugün görülen duruşmada Askeri Savcı Yüzbaşı Kurtulmuş Kaya, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı Kaya, Zeki Es'in "muhtelif rapor tanzim ve ita etmek" suçundan Askeri Ceza Kanunu'nun 134/1 maddesi gereğinde 6 aydan 3 yıla, taksirle birden fazla kişinin ölümüyle birlikte 2 kişinin yaralanmasına neden olmak suçunu düzenleyen TCK'nın 85/2 maddesi uyarınca 3 yıldan 15 yıla hapisle cezalandırılmasını istedi. Savcı Kaya, TCK'nın 22/3 maddesi gereğince Es hakkında istediği hapis cezasının üçte birden yarı oranına kadar artırılmasını istedi ve Es hakkında toplam 4 yıl 6 aydan 25 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep etti. Savcı Kaya ayrıca, Zeki Es'in Askeri Ceza Kanunu'nun 30/1-b maddesi gereğince TSK'dan çıkarılmasını da istedi.

Savcı Kurtulmuş Kaya, Tümgeneral Gürbüz Kaya'nın da Askeri Ceza Kanunu'nun 145/2 maddesi gereğince cezalandırılmasını istedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7 şehit davasında komutana 25 yıl hapis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN