Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Alçakça saldırılara rağmen umutluyuz'

Terörle mücadele konusunda "Kimse bize diz çöktüremez" diyen Erdoğan, Paris'te öldürülen 3 PKK'lı kadının cenaze töreninde provokasyon olabilir uyarısı yaptı

Giriş Tarihi: 16.1.2013
, partisinin grup toplantısında PKK'nın silah bırakması sürecine ilişkin, "Tüm tahriklere, provokasyonlara, alçakça saldırılara rağmen umudumuzu yitirmedik, umutluyuz" mesajı verdi ve bugün Türkiye'de yapılacak olan 3 PKK'lının cenaze töreninde yaşanabilecek provokasyonlara karşı tüm tarafları uyardı. "Hep birlikte bu oyunu bozalım" diyen Erdoğan, şu mesajları verdi:
75 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak, istiklalimize ve hürriyetimize yönelik her saldırıya karşı kükremiş bir milletiz. Bugün de bize hiç kimse diz çöktüremez, teslim alamaz.
30 yıldır bir tarafta bizim kahraman Mehmetçiğimiz şehit oluyor, diğer tarafta dağdaki terörist etkisiz hale getiriliyor. Ama kurşun hangi adrese giderse gitsin, ağlayan analar oluyor. 10 yıldır şehitlerimize mahcup olmadan annelerin acısını dindirmenin mücadelesi içindeyiz.
Birileri Diyarbakır zindanlarında en ağır işkenceler altında feryat ederken, bizler de, büyük Türkiye hapishanesi içinde parya muamelesi gördük. Ama hiç bir zaman elimize silah almayı aklımızın ucundan bile geçirmedik. Onlar vurdu biz büyüdük; güçlendik. Bugünlere geldik. Çünkü şiddet ve terör çıkmaz sokaktır.
Meşru çizgide kalarak, milletin değerlerini gözeterek hangi yöntemle olursa olsun, annelerin gözyaşını dindirmek istiyoruz. Onun için milli birlik ve kardeşlik projesi diyoruz. Yapayalnız da kalsak, bu yolda geri adım atmadık, atmayacağız. Yapılan bütün tahriklere, bütün provokasyonlara, tüm alçakça saldırılara rağmen umudumuzu bir an olsun yitirmedik. Bu yeni süreçte de temkinliyiz, dikkatliyiz ama umutluyuz. Tüm provokasyon ve sabotajları aşıp süreci sonuna ulaştıracağız.

KATKI YAPIN

Bu süreçte gerçekten yapıcı rol almak isteyenler varsa; kim olursa olsun hepsine sesleniyorum. Tüm STK'lara, tüm medya gruplarına sesleniyorum; sağduyulu, sabırlı ve sorumlu şekilde davranmaları şarttır. Biz MHP Genel Başkanı ve arkadaşlarına içine düştükleri çamur deryasında iyi oyalanmalar diliyoruz.
Terör örgütünün silahları bırakması BDP'nin bağımsız bağlantısız siyaset üretmesinin yolunu açacak, BDP'yi silahın sultasından kurtaracaktır. BDP'nin bu süreçte geçmişteki hataları tekrarlamayarak ilerlemesi beklentimizdir.
Paris'teki suikastın hemen ardından, suikastı Türkiye Cumhuriyeti devleti ve Hükümeti'ne yıkmak, bu yönde iftira, itham ve telkinlerde bulunmak çok büyük bir sorumsuzluktur, densizliktir.
CHP'nin bu süreçte daha aktif rol almasını her zaman arzu ettik. Ancak CHP, yine büyük bir zihin karmaşası içinde bocalamaya devam ediyor. İşte buyurun şimdi de pervasızca teröristin evine taziyeye gidiyor. Diğer bazı milletvekilleri süreçle ilgili olarak ırkçı, ayrımcı açıklamalar yapmaya devam ediyor. Genel Başkan sürece olumlu baktıklarını açıklarken, genel başkan yardımcıları, grup başkanvekilleri MİT Müsteşarı hakkında devlet ciddiyetiyle, hatta edeple, adapla bağdaşmayacak ifadeler kullanıyorlar. Biz, Cumartesi günü Fransa'ya, Paris'e bir takım sorular yönelttik, cevaplar Paris'ten değil, onların adına Çin yolunda CHP Genel Başkanı'ndan geldi. Sen Fransa'nın avukatı mısın? Bu nasıl bir acemiliktir, nasıl bir ciddiyetsizliktir?
Devletin kurumları ve yetkilileri, İmralı ile olumlu bir sürecin başlatılabilmesi ve kararlılıkla yürütülebilmesi için görüşmeleri kaç yıldır sürdürüyor. Sabotajlar, tahrikler, sorumsuzca girişimler olabilir. Hayır duaları, azim, sabır ve kararlılık inşallah tüm sabotajları etkisiz hale getirecek. Hiç kimse kara propaganda bulutlarının etkisi altında kalmasın. Herkes elini vicdanına koysun. Geçmişte yaşananların geleceğe intikal etmemesi için birlikte çalışacağız. Silahı aradan çekeceğiz, sıkılı yumrukları aradan çekeceğiz, kardeşçe kucaklaşacağız.

Neden enerjik
Erdoğan TBMM'de okul ödevi için görüştüğü 8 yaşındaki, Hale Tuana Hançerkıran'ın "Nasıl bu kadar enerjik oluyorsunuz?" sorusuna "Kötü alışkanlıklarım yok. Alkol almam, sigara içmem" yanıtı verdi. "Çocuklarına nasıl vakit ayırdığı" sorusuna çocuklarının artık yetişkin olduğunu belirten Erdoğan, "Başbakanlık nasıl bir duygu?"sorusuna da "Sorumluluğu büyük, önemli bir görev" dedi.

'Bu oyunu bozalım'
Bir çok provokasyonlar hazırlanabilir. Terörist grupların tahrikiyle bu cenazeler istismar vesilesi kılınabilir. İnanıyorum ki aklıselim sahibi Diyarbakır'daki, Tunceli'deki, Kahramanmaraş'taki kardeşlerimiz, vatandaşlarımız bu oyuna gelmeyecektir. Hep birlikte bu oyun bozulacaktır. Çünkü başlattığımız bu barış süreci dinamitlenmek isteniyor. Buna prim vermememiz lazım. Uyanık olalım diyorum.

Gençlerle hatıra fotoğrafı
Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'na katılan Erdoğan çıkışta AK Parti Gençlik Kolları'na üye bir grup gençle karşılaştı. Aracını durdurarak gençlerin yanına gelen Erdoğan, hatıra fotoğrafı çektirdi. Fotoğraf: Mehmet ACAR
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Alçakça saldırılara rağmen umutluyuz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN