Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güler misin ağlar mısın

Giriş Tarihi: 17.1.2013

Dolandırıcılar, "Örgütler hesabınıza girdi, önledik" diyerek işadamından para istedi. İşadamı İstanbul'dan Antep'e gidip 500 bin TL'yi çöp konteynırına bıraktı Uşak polisi, doktor kılığında kapısını çaldığı evlere sorgusuz sualsiz alındı. Polisler, evdekileri muayene edip, ilaç diye şeker yutturdu

Akıl almaz yöntemler kullanan telefon dolandırıcılarının ağına düşen işadamlarının, birbirinden ilginç senaryolara kanarak para kaptırdıkları ortaya çıktı. Dolandırıcıların kurbanlarından biri İstanbullu bir işadamı. Dolandırıcılar, El Kaide ve PKK terör örgütlerinin işadamının hesaplarına girmeyi başardığı, ancak kendilerinin işlem yapmalarına engel olduğu senaryosuna işadamını inandırıp para istedi. Çok gizli bir operasyonun içinde olduklarını söyleyen dolandırıcılar, işadamından 500 bin TL'yi Gaziantep'e getirmesini istedi. Dolandırıcılar, 500 bin TL ile Gaziantep'e giden işadamını bir süre kentte gezdirip, takip edilmediğini anlayınca para dolu çantayı bir çöp konteynırının yanına bırakmasını istedi. Dolandırıcılar parayı alıp sırra kadem bastılar. Aynı şekilde İstanbul'da avukatlık yapan bir kişi de telefon dolandırıcılarının kurbanı oldu. Avukat içinde 350 bin TL olan bir çantayı çocuk parkına bıraktı.

POLİSE İNANMADI KAYBETTİ
İstanbul polisi teknik takip altında olan bir dolandırıcının, 80 bin lira istediği kurbanıyla konuşmasını tespit etti. Polis kurbanı uyardı. Ancak bu kişi savcıyla görüştüğünü söyleyerek polise inanmadı. Polis savcılık izniyle şahsın hesabını bloke etti. Parasını çekemeyen şahıs sattığı arabasından gelen 25 bin lirayı dolandırıcılara kaptırdı. Bir başka vatandaş ise dolandırıcıların aynı senaryosuna inanıp içinde 90 bin lira olan çantayı elektrik direğinin altına bıraktı. İstanbul Asayiş Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri bu yöntemi kullanan 185 dolandırıcıyı yakaladı. 87'si tutuklandı. Dolandırıcılar İstanbul'da son bir ayda 1 milyon 500 bin liralık vurgun yaptı.

POLİS DOKTOR OLDU, VATANDAŞI HIRSIZLIKLARA KARŞI UYARDI!..
Uşak Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Şube Müdürlüğü ekiplerinin aile hekimi ya da farklı meslek gruplarından, kendilerini tanıtarak girdikleri evleri soyan kişilere karşı yürüttüğü bilinçlendirme çalışmasında ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Kendini tüpçü, postacı, aile hekimi olarak tanıtan polisler 2012'de bin 691 kapının zilini çaldı. Bin 16 kişi hiçbir kimlik sormadan kapılarını açtı. Üzerlerine giydikleri doktor önlüğü ve boyunlarındaki stetoskopla kapıları çalan polisler tüm evlere rahatlıkla girdi. Sadece 1 kişi doktor kılığındaki polislere kimlik sordu. Doktor kıyafetli polisler vatandaşları muayene etti, tansiyonlarını ölçtü, şikâyetlerini dinledi. Hatta tansiyon hapı diyerek vatandaşlara şeker verdi. Vatandaşların yüzde 90'ı verilen şekeri sorgusuz sualsiz yuttu. Hapın yutulmasının ardından polisler gerçek kimliklerini açıkladığında vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi. Polisler vatandaşları bilgilendirip broşür dağıttı. Vatandaşlar dikkatsizliklerinin nelere yol açacağı konusunda bilinçlendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güler misin ağlar mısın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN