Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yas için siyah, barış için beyaz giydiler

Fransa'da öldürülen 3 PKK'lı kadın için Diyarbakır'da yapılan cenaze törenine 50 bin kişi katıldı. Barış mesajlarının verildiği törende yası temsilen siyah elbiseler giyildi. Barışı ise beyaz kaşkollar temsil etti

Fransa'nın başkenti Paris'te öldürülen PKK'lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez için Diyarbakır'da tören yapıldı. Törene yaklaşık 50 bin kişi katılırken, BDP'li milletvekilleri ile belediye başkanları boyunlarına barışı temsil eden beyaz şal taktı. Törende ayrıca beyaz güvercinler uçuruldu. Alanda çok fazla Abdullah Öcalan posteri olmaması dikkat çekti. Kentte kepenkler açılmadı.

KADINLAR OMUZLADI

Paris'te öldürülen ve önceki gece Diyarbakır'a getirilen PKK'nın kurucularından Sakine Cansız ile Fidan Doğan ve Leyla Şöylemez'in cenazeleri hastanede cenaze araçlarına konuldu. Cenazeler hastaneden, BDP Eşgenel Başkanı Gültan Kışanak, kadın milletvekilleri ve kadın belediye başkanları ile yaklaşık bin kişi tarafından alındı. Cenazeleri hastaneden alan ve omuzlarında taşıyanlar kadınlar oldu. Kalabalık ellerinde, "Hepimiz Sakine'yiz", "Hepimiz Leyla'yız", "Hepimiz Fidan'ız" yazılı döviz ve fotoğraflarla törenin yapılacağı Batıkent Meydanı'na geldi. Törene ölenlerin yakınları, BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, DTK eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile tüm BDP'li vekiller ve belediye başkanlarıkatıldı. Vekiller, belediye başkanları, partililer ve yaşamını yitirenlerin yakınları, yası temsilen siyah kıyafet giyerken, boyunlarına ise barışı temsilen beyaz şal taktı.

''BU KAN ARTIK DURSUN''
Törende konuşan Selahattin Demirtaş, "Cenazelerimizin önünde bir kez daha söylüyoruz; bu kan artık dursun, barış gelsin. Bizler 100 yıldır buna benzer acılar yaşadık. Bu ülkeye mutlaka onurlu bir barışı getireceğiz. Artık iş yapma zamanıdır. Sabırlı ve cesur olmak zorundayız. Bu halk hiçbir zaman barıştan kaçmadı. Bu halka kimse haksızlık yapmasın. Bu üç fidanın aileleri, çocukları öldürülmelerine rağmen intikam yemini etmediler. Her ananın gözyaşının rengi aynıdır diyorsanız bütün değerlere saygı beklemek de bu halkın hakkıdır" dedi. Barış çağrısı yapan Demirtaş şöyle konuştu: "Bu halk cesurdur o nedenle barışa hazırdır. Bu fırsatı artık kaçırmayalım. 'Bu topraklarda artık gençler yeterince toprağa düştü' diyorsak herkesin bu fotoğrafı iyi okuması lazım. Artık barış zamanıdır. Evlatlar ölmesin ve bu kanı durdurabiliriz. Siz de güveninizi ispatlamak için somut bir adım ortaya atın. Barış cesaret işidir" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Yas için siyah, barış için beyaz giydiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN