Yerel yönetimlere destek

Giriş Tarihi: 19.1.2013
AK Parti, yabancı üniversiteler dahil herkesin üniversite kurmasına olanak tanıyan bir düzenlemeye yeşil ışık yaktı. AK Parti'nin hukukçu kurmayları önceki akşam toplanıp yeni anayasanın idare bölümüne ilişkin Meclis Başkanlığı'na sunulacak önerileri tartıştı. Hazırlanan taslak metin Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşülüp son şeklini alacak ve hafta başında Meclis Başkanlığı'na sunulacak. Taslak metinde öne çıkan öneriler şöyle:
İmralı ile devam görüşme sürecinde de öne çıkan yerel yönetimlerin güçlendirilmesine ilişkin bazı hükümler öneride yer alacak.
Mevcut Anayasa, sadece devlet ve vakıflara üniversite kurma hakkı veriyor. Bu sınırlama kaldırılacak ve gerekli koşulları taşıyan şirketler üniversite kurabilecek. Türkiye'de yabancı üniversiteler de açılabilecek. YÖK'ün anayasada yer alıp almayacağı, bir koordinasyon kuruluna dönüştürülüp dönüştürülmeyeceği, rektör atamaları Erdoğan ile yapılacak görüşmede netleşecek.
Diyanet İşleri Başkanlığı anayasal kurum olarak kalacak ancak görevlerini "laiklik" çerçevesinde yapacağına ilişkin hükümler çıkartılacak. Özerklik kararını Erdoğan verecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerel yönetimlere destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN