Türkiye'nin en iyi haber sitesi

142 yıllık tarih yandı

Ortaköy sahilinde Galatasaray Üniversitesi'nin kullandığı tarihi binanın çatı katında yangın çıktı. O sırada okulda bulunan itfaiye görevlileri hemen müdahale etti. Ancak kötü sonu lodos getirdi

Beşiktaş'taki Galatasaray Üniversitesi'nin kampusundaki 142 yıllık tarihi bina, dün akşam saatlerinde çıkan yangında cayır cayır yanarak kül oldu. Üniversite rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga, yangının çıkış anını şöyle anlattı: Saat 19.30 sıralarında bir öğretim üyesinin odasında duman çıktı. Yangın alarmı çalınca güvenlik görevlileri hemen köpük sıkarak olaya müdahale etti. Bu sırada itfaiyeye de haber verildi. İtfaiye ekiplerinin tutanak tuttuğu sırada çatı katından alevler yükseldi ve bütün binayı sardı."

MÜDAHALE HIZLI OLDU AMA...
İstanbul itfaiyesini alarma geçiren yangına Beşiktaş, Sarıyer, Şişli ve Beyoğlu itfaiye ekipleri, karadan su ve köpükle müdahale etti. Ancak lodos yüzünden alevler bir türlü söndürülemedi. Öğretim üyelerinin odalarının bulunduğu 3. katta çıkan yangının Kabataş Öğrenci Yurdu'na sıçramaması için de yoğun çaba sarfedildi. İtfaiyenin rahat çalışması için Çırağan Caddesi trafiğe kapatıldı. 110 itfaiye eri, 47 itfaiye aracı ve denizden de 3 söndüren gemisinin katıldığı çalışmalar sonunda yangın 4.5 saatte kontrol altına alınabildi. Ancak alevlere teslim olan tarihi bina küle döndü. Büyük ölçüde ahşap olan binanın çatısında ve ara katlarda ise çökmeler meydana geldi. İtfaiye, yangının elektrik kontağından çıktığını belirlerken, alevlere ilk anda iki görevlinin müdahale ettiği söndüremeyince itfaiyeyi aradığı belirtildi. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu "Tarihi dokunun bu tür yangınlarda heba olması hepimizi üzüyor"dedi.

EŞSİZ KİTAPLAR VARDI
Yanan binada adına bir kütüphane olan Prof. Dr. İlber Ortaylı, büyük üzüntü yaşadığını anlatarak şunları kaydetti: "Bu bina Çırağan Sarayı'nın müştemilatıydı. Boğaz'daki okul olan tarihi binaların ardı ardına yanması düşündürüyor beni. Kütüphanede, birçoğu bir daha bulunamayacak nitelikteki kitaplar vardı. Sadece 6 binini ben bağışlamıştım.

TARİHİ BİNA KÜL OLDU...TIKLAYIN!TELAFİSİ MÜMKÜN DEĞİL
1992 yılında hizmet vermeye başlayan Galatasaray Üniversitesi'nin kurucu rektörü Prof. Dr. Yıldızhan Yayla, yangını büyük bir üzüntü ile izlediğini belirtti. Rektör Yayla yangınla ilgili olarak şunları söyledi: "Şu anda büyük bir üzüntü ile yangını izlemekteyim. Telafisi mümkün olmayacak bir yangın. Bir tarih kül oldu. Yaşım 75 ve 11 yaşından beri bu binayı biliyorum. Sönmesini bekliyorum ama acım çok büyük."

BİRİKEN TOZLARA DİKKAT
Eski İstanbul İtfaiye Müdürü Metin Demir: "Tarihi binalarımızın yaklaşık yüzde 70'i ahşaptır. Bu tür binaların iç kısımlarında yangın başlamışsa binayı sarmadan belli olmaz. Özellikle çatı katı ve ara bölümlerinde yılların verdiği toz birikmesi olur. Bu tozların birikmesi sonucu barut gibi olur ve en ufak bir kıvılcımda alev alır. Çok sayıda tarihi binamız var. En azından bundan sonra onları korumalıyız."

3 BÜYÜK YANGIN
Cağaloğlu'ndaki İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün tarihi binası, 24 Aralık 2012 tarihinde meydana gelen yangında kül olmuştu. Tarihi Haydarpaşa Garı da, 28 Kasım 2010 tarihinde çıkan yangınla büyük hasar görmüştü. Ortaköy'deki içinde Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu'nunda bulunduğu 119 yıllık iki yalı 13 Temmuz 2002'de "yangında büyük hasar görmüştü.

ÖNCE LİSE BİNASIYDI
Sultan Abdülaziz döneminde 1871 yılında inşa edildi. Uzun yıllar Galatasaray Lisesi'nin kız bölümü dersliği ve yatakhanesi olarak kullanıldı. Bina 1992'den bu yana Galatasaray Üniversitesi'ne ev sahipliği yapıyordu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
142 yıllık tarih yandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN