Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kürt kardeşimize değil teröriste bomba yağdı'

Giriş Tarihi: 23.1.2013

"Diyarbakırlı, Çankırılı, gel yüreğindeki yarayı beraber tedavi edelim" çağrısı yapan Erdoğan, "Şimdi operasyon bilgisi aldım. Biz Kürt kardeşlerimize gönlümüzü açtık, teröristlere bomba yağdırdık" dedi

2002 öncesinde yaşanan tüm acıların ortak olduğunu belirterek "Diyarbakırlı kardeşim, Çankırılı kardeşim yüreğindeki yarayı gel beraber tedavi edelim" çağrısı yapan Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti grubunda aldığı Mardin Midyat'taki PKK operasyonu konusunda "Biz Kürt kardeşlerimize gönlümüzü açtık, teröristlere bomba yağdırdık" dedi. Suriyeli sığınmacıların kampına da gittiği Gaziantep ziyaretinin görüntülerinin sinevizyonla izlendiği grupta Erdoğan'ın mesajları şöyle oldu:
Doğu ve Güneydoğu illeri 12 Eylül 1980 müdahalesiyle birlikte ağır ve insanlık dışı süreçler yaşadı. Yapılan işkenceler, insanlık dışı muameleler, terörün ürettiği bataklığı daha da derinleştirdi.
AK Parti'nin göreve geldiği 2002 yılı bu anlamda son derece önemli bir milat. Biz nasıl kapatılan camileri, imam hatiplerini, yasaklanan başörtüsünün hukukunu savunuyorsak, Dersim, Çorum, Kahramanmaraş, Sivas'ın da hukukunu savunuyor ve bu hadiselerle de cesaretle yüzleşiyoruz. 2002 öncesine ait kimin ne acısı varsa ortak acımız olarak görüyoruz. Ama 2002 sonrasında acıların değil, umudun şekillendirdiği istikbale yürümek istiyoruz. Samimiyetle diyorum ki Diyarbakırlı kardeşim, Çankırılı kardeşim yüreğindeki yarayı birlikte tedavi edelim. Silahı, sıkılı yumrukları aradan çekelim ve geçmişin acılarıyla omuz omuza yüzleşelim.
(MHP lideri Devlet Bahçeli'ye yanıt) Yine bu sabah yavru muhalefet verip veriştiriyor. Hakaret, diz boyu... Onların dilinden hukuk anlar, onları hukuka havale edeceğiz. Kuran-ı Kerim'de ibretlik bir vakadır, Allah meleklere 'Adem'e secde edin' dediğinde bütün melekler secde ettiler ama şeytan secde etmedi. Çünkü o çok kibirliydi ve kibirlendi.
Şeytan, 'Ben ademden hayırlıyım, beni ateşten yarattın onu ise çamurdan yarattın' dedi. İşte ırkçılık budur... Eğer istikbali acılar ve acıların sebep olduğu farklılıklar üzerine inşa edersek, şeytan ve şeytanın izinden gidenler kazanır, biz ise kaybederiz. CHP'nin tek parti zulmünü iliklerine kadar yaşamış bu millet, doğuda, güneydoğuda yeni bir CHP zihniyetinin oluşmasına da müsaade etmeyecektir.

CEVABINI ALIRLAR

Biz BDP'ye bu yeni süreçte sağduyulu olması, soğukkanlı olması ve cesur davranması yönünde tavsiyelerimizi ilettik ve iletiyoruz. Siz aklınızı icraya mı verdiniz? İradenizi kiraya mı verdiniz? Madem siyaset yapacaksınız, bunu onurunuzla yapın. Kendi iradenizi ortaya koyun. Terörü, teröristin öldürme hakkını savunmasını değil, yaşama ve yaşatmak hakkını savunmasını bekledik. Bu yeni süreçte de kendi fanatik kitlesine şirin görünmek kaygısıyla teröristin öldürme hakkını savunuyor. O terörist Mardin'de polisi alçakça şehit ederken, güvenlik güçlerinin operasyonlarını eleştirmek, samimi bir duruş değildir. Şu anda işte o polisimizi şehit edenlerle, o dağlarda polisimiz çatışma halinde. Elinde silah dağlarda bizim askerimize namertçe pusu kuranların hakkını savunmak, onlara yönelik operasyonu eleştirmek çözümü isteyen bir tavır değildir.
Paris'teki olay aydınlatıldığında, Hükümeti itham edenler mahçup olacak. Sen adadan döndükten sonra zehir zemberek açıklama yaparsan olmaz. Seni ortaya gönderen bir Başbakan'a, 'Kürt kardeşlerime bu Başbakan bomba yağdırıyor' dersen olmaz. (İletilen notu oluyup) Şimdi operasyon bilgisi aldım. Biz Kürt kardeşlerimize gönlümüzü açtık, teröristlere bomba yağdırdık. Mücadelemiz aynen devam edecektir.

FAKIBABA AK PARTİ'DE
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile diğer belde ve meclis üyeleri dün AK Parti'ye katıldı. Rozetini Başbakan Erdoğan'ın taktığı Fakıbaba, "Buraya gelişim bir makam değildir, geliş amacım AK Parti'nin şanlı üyeliğini alabilmektir. Bunu verdiniz. Size minnettarım, yürekten teşekkür ediyorum" dedi. 29 Mart yerel seçimlerinde AK Parti'den Şanlıurfa Belediye Başkanı adayı olarak gösterilmediği için partiden istifa eden Fakıbaba, seçimlere bağımsız girerek kazanmıştı.

KATAR'A GİDECEK
Başbakan Tayyip Erdoğan, günübirlik sürpriz bir ziyaret için Katar'a gidiyor. Başbakanlık'tan yapılan açıklamada Erdoğan'ın, 29 Ocak 2013'te Katar'ın başkenti Doha'ya yapacağı günübirlik ziyarette Katar Emiri Şeyh Hamed bin Halîfe Âl Sânî ve Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamed bin Câsim bin Cebr Âl Sânî ile bir araya geleceği belirtildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kürt kardeşimize değil teröriste bomba yağdı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN