Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anadilde savunma kavgayla başladı

"Anadilde savunma" olarak bilinen düzenleme dün TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlandı. Ancak daha açılış konuşmalarıyla birlikte başlayan tartışmalar kısa süre içinde vekilleri yumruklaşmanın eşiğine getirdi

Giriş Tarihi: 24.1.2013
Meclis'te "anadilde savunma" olarak bilinen düzenlemenin görüşmeleri gerginliğe neden oldu. MHP ve BDP'liler arasında tartışmalar yaşandı. Kamuoyunda "anadilde savunma" olarak bilinen tasarının görüşmelerine dün TBMM Genel Kurulu'nda başlandı. Ancak görüşmelere geçilmesiyle birlikte MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Oslo'da yapılan görüşmelerde vaat edildiği gerekçesiyle tasarıya karşı olduklarını söyledi. "Bu dayatmayı asla kabul etmeyeceğiz" diyen Vural'ın konuşmasına, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'tan tepki geldi. Sakık'ın itirazlarına ise oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Sadık Yakut'tan karşılık geldi. Yakut, "Elini indir aşağı! Size mahkûm mu olacağız?" diye konuştu. BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise söz alarak, Yakut'un tasarının görüşmelerine geçilmesine rağmen Vural'a söz vermesine tepki gösterdi. AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın da tasarı ile resmi dilin değişmediğini belirterek, "Yurtdışında yaşayan bir vatandaşımız Almanca kendini daha iyi ifade edebilirse ona savunma hakkını tanımak zorundasınız" diye konuştu. MHP sıralarından "O zaten yasada var" diye laf atılırken, Aydın'ın "Nifak sokulmaması" temennisi de tepkilere neden oldu. Bu sırada BDP'li Baluken ile MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk arasında tartışma çıktı. Baluken ve Öztürk'ün birbirinin üzerine yürümesi üzerine oturuma ara verildi. Ancak tartışma arada da sürdü. MHP ve BDP'lileri diğer milletvekilleri ayırmaya çalışırken MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz da, AK Partili Aydın'ın üzerine yürüdü.

BİRİNCİ MADDE GEÇTİ

Oturumda CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in konuşmasına BDP sıralarından sert tepki geldi. Güler ile BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel'in birbirinin üstüne yürümesini araya giren milletvekilleri engelledi. Görüşmeler sonunda tasarının 'anadilde savunma" hakkı getiren birinci maddesi kabul edildi. Tasarı görüşülürken MHP'li Lütfü Türkkan ile Diyarbakır bağımsız milletvekili Leyla Zana'nın kuliste uzun süre sohbet etmesi heyecana neden oldu.

TASARI NELER GETİRİYOR?
Genel Kurul'da ele alınan tasarı şu yenilikleri içeriyor:
ANADİLDE SAVUNMA: Sanık Türkçe bilse bile mahkemedeki savunması sırasında 'kendini daha iyi ifade edebileceği' bir dilde savunma yapmak isteyebilecek. Bu durumda bir tercüman görevlendirilecek.
EŞLE GÖRÜŞME HAKKI: Kapalı cezaevlerinde bulunan evli hükümlüler, en geç 3 ayda bir kez olmak üzere, 3 saatten 24 saate kadar eşleri ile kurum veya eklentilerinde, özel bir odada görüşebilecek.
HASTALIK NEDENİYLE ERTELEME: Ağır bir hastalık veya sakatlık nedeniyle hayatını idame ettiremeyecek olma da infazın ertelenmesi nedenleri arasına alınıyor.
OKUL İZNİ: Hapis cezası başlamış bile olsa, yükseköğrenim bitirmek, ana, baba, eş veya çocukların kaybı, hastalık ve malullük nedeniyle, infaza ara verilebilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadilde savunma kavgayla başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN