Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarih küllerinden doğacak

Alevlerin yuttuğu G.Saray Üniversitesi'nin yeniden yapılması için seferberlik başlatıldı. İnan Kıraç, "Külleri üzerinde yükselecek" derken Bakan Günay da "Aynı şekilde yapılacak" mesajı verdi

Osmanlı padişahı Sultan Abdülaziz'in 1871'de yaptırdığı ve önceki gün çıkan yangından çok ağır hasar gören Galatasaray Üniversitesi (GSÜ) binasının aslına uygun şekilde yeniden inşası için devlet kurumları, üniversiteler, öğrenciler, öğretim görevlileri, eski mezunlar ve sivil toplum kuruluşları kenetlendi.

'ANILARIMIZ DA YANDI'
Binanın yeniden yapımı için harekete geçen Galatasaray Eğitim Vakfı, bağış kampanyası başlattı. Galatasaray camiası adına başlatılan kampanyada, GSÜ'deki binanın ağır hasar gördüğü belirtilerek, "Gün; birlik, beraberlik ve dayanışma günüdür. Yanan binanın küllerinden daha güçlü bir Galatasaray çıkacaktır" denildi. Açıklamada, isteyenlerin Galatasaray Eğitim Vakfı'nın "IBAN no: TR 67 0006 7010 0000 0088 3090 50" hesabına bağış yapabileceği de bildirildi. Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç da binaya gelerek incelemelerde bulundu. Kıraç, gazetecilerin sorusu üzerine "Yeni Galatasaray, küllerinin üzerine en kısa zamanda yapılacak" dedi. GSÜ Mezunları Derneği de yaptığı açıklamada "Binadaki yangın ilk gençlik yıllarımızın anılarıyla beraber, İstanbul tarihinin en önemli saraylarından birini de yok etmiştir" ifadelerine yer verdi.

GÜNAY: ÖNLEM ALINACAK

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yanarak büyük hasar gören GSÜ binasının yerine yeni bir beton bina yapılmasının söz konusu olmadığını belirterek "Kamuoyunda 'GSÜ'nün yanan binasının yerine, yeni bir bina mı yapılacak' şeklinde bir merak var. O bina aynen tamamlanacak. Ama tabi bu binaların bütünüyle elden geçirilip, bazılarının belki yeni baştan temelden çatıya kadar elden geçirilmesi ve daha yararlı fonksiyonlarla kullanılması, kültür ve kültür turizmi açısından değerlendirilebilir mi? Bu ayrı bir tartışma. Ama 'Biz burayı okul olarak kullanmak istiyoruz' derlerse elbette aynısı yapılarak okul olarak kullanılır" dedi. Bakan Günay, İstanbul genelinde kullanımda olan tarihi binaların gözden geçirilerek, çağdaş yangın önlemleri alınacağını da belirtti ve kullanımda olan yangına dayanıksız tarihi yapılar için ciddi yeni önlemler alınması gerektiğini ifade etti. Bakan Günay şöyle dedi: "Tabii Haydarpaşa'da çatıda işi kurtarmıştık ama Milli Eğitim binasında çok daha istenmez boyutlara vardı. GSÜ'de de aynı durumu görüyoruz. Bütün bu yapıları yangın düzeni açısından mutlaka elden geçirmek gerekiyor. Bunu şimdi Vali Bey'den de rica ettim. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, bizim koruma kurullarımız ve o binaları kullananlar, birlikte çağdaş yangın önlemleri açısından elden geçirmek gerekiyor."

ÜNİVERSİTELERDEN DE DESTEK...
Bahçeşehir Üniversitesi, yangın sonrası GSÜ'de eğitimin aksamaması için kampanya başlattı. "Üniversitem Üniversitendir" kampanyası kapsamında, Bahçeşehir Üniversitesi'nin Beşiktaş ve Galata'da yer alan derslikleri ile Beşiktaş'ta yer alan Barbaros Kütüphanesi, GSÜ öğrenci ve akademisyenlerinin kullanımına açılacak. Boğaziçi ve Hacettepe Üniversiteleri de "GSÜ'nün yanında olacağız" mesajı verdi.

'TARİHİ BİNALAR İÇİN ÖZEL YÖNETMELİK GEREK'
Galatasaray Üniversitesi'ndeki yangın, 'Tarihi binalar yangına karşı nasıl korunuyor' sorusunu gündeme getirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi ve Türkiye Yangından Korunma Vakfı Onursal Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, tarihi binaların yangına karşı korunması için özel bir yönetmelik çıkarılmasının şart olduğunu söyledi. Kılıç, Avrupa'daki tarihi binaların 100 yıl önce çıkarılan yönetmelikle özelliklerine ve kullanım amaçlarına göre koruma altına alındığını, Türkiye'de ise hâlâ özel bir yangın yönetmeliğinin olmadığına dikkat çekti. Sait Halim Paşa Yalısı'nda, Beylerbeyi ve Dolmabahçe Sarayı'ndaki çalışmalara katıldığını söyleyen Kılıç, Haydarpaşa Garı'nda çıkan yangından sonra orayla ilgili de bundan sonra nasıl korunması gerektiğine dair rapor hazırladığını kaydetti. Kılıç, örneğin Beylerbeyi Sarayı'nda yangına karşı her türlü çağdaş sistemin yapıldığını, yağmurlama sisteminin bile oluşturulduğunu kaydetti. Dolmabahçe'de ise bodrumun tamamen yangına dayanıklı boyalarla boyandığını belirten Kılıç, İstanbul'daki birçok tarihi binada inceleme yaptığının altını çizerek, "Şu bina risk altında diye isim veremem" diye konuştu.

'SİGORTALARDA SORUN ÇIKIYORDU'
İlk bulgulara göre yangının odasından çıktığı saptanan Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Beril Dedeoğlu şunları anlattı: "Yangının benim odamdaki bilgisayar kablolarından çıktığı söyleniyordu. Tabii ben yangın saatinde odamda değildim. Nasıl çıktığını dolayısıyla bilmiyorum. Bildiklerimi anlatmak üzere karakola kendim gidip ifade verdim. Ara sıra okulun sigortalarında sorunlar çıkıyordu. Tamir ediliyordu. Sorun ortadan kalkıyordu. Bazen bilgisayar sistemleriyle bazen de elektrikle ilgili sorunlar yaşadığımız oluyordu. Bu olay tam da 'her önlemi alırsınız ama fare gelir kabloyu yer' durumu gibi."

'GÖZYAŞLARI İÇİNDE İZLEDİM'
Yangın sonrası 2 ve 3'üncü katları neredeyse yok olan G.Saray Üniversitesi mezunları, mevcut öğrencileri ve akademik kadro, dün soluğu okul binasında aldı. Çalışmalar devam ettiği için, artık evleri gibi olan binayı parmaklıkların ardından gözyaşları içinde izlediler. Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Faik Demir de yangını ağlayarak izlediklerini ifade ederek, "Evimizin yanmasından daha acı. Çünkü evimizden daha özel bir yer" dedi. Doç. Dr. Demir, üniversitede çıkan yangınla ilgili açıklama yaptı. Kendi odasının bulunduğu bölümde yangının çıktığını ve olaydan hemen haber aldığını söyleyen Demir, duygularını, "Çok kısa bir süre sonra yangının söndürüldüğü söylendi. Sonra televizyonlarda çatının alev aldığını ve okulu tamamen yanar halde gördük. Bunu ağlayarak izledik. Ben 1980'de Galatasaray Lisesi'ne girdim ve 1994'ten beri öğretim üyesiyim. Tüm arkadaşlarımız, tüm mezunlarımız son derece üzgün" diye dile getirdi.

GÜL'DEN GEÇMİŞ OLSUN MESAJI
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Galatasaray Üniversitesi kampusundaki tarihi binadaki yangına ilişkin, zarar gören yapının eski haline getirilmesi için her türlü desteğin verileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga'yı da telefonla arayarak, yangın hakkında bilgi aldı ve geçmiş olsun dileğini iletti. Görüşmede, Gül'ün bu süreçte her türlü desteğin verileceğini dile getirdiği kaydedildi. Öte yandan Galatasaray Üniversitesi öğrencileri, geliri yanan binanın onarımında kullanılması amacıyla "Gücümüz Sevgimiz Fonu" kurdu.

104 YIL SONRA YİNE LODOS
Galatasaray Üniversitesi'nin aynı müştemilat içinde bulunduğu Çırağan Sarayı 1909'da yanmıştı. Eylülde sarayı 5 saatte yakıp kül eden yangının büyümesinin en büyük nedeni ise yine lodostu. Tarihçi Pars Tuğlacı'nın sarayın mimarı Balyan'ları anlattığı kitabında yangında çok değerli eşyaların yok olduğu belirtiliyor. Özel hükümet belgeleri ile Osmanlı Meclisi'nin ilk toplantısının tutanakları da yanmıştı.

ZARAR 20 MİLY ON DOLAR
Akademik kadro ve öğrencilerin eğitim yuvalarındaki manzara karşısında gözyaşlarını tutamadığı okuldaki zararın 20 milyon dolar olduğu bildirildi. Dün biraraya gelen okul yönetimi, GS Eğitim Vakfı ve GS kulübünün yöneticileri zararı karşılamak için elbirliği kararı aldı. 10 milyon TL'yi Eğitim Vakfı'nın, 10 milyon TL'yi kulübün geri kalanı da işadamlarının karşılayacağı bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarih küllerinden doğacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN