Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burkay ve Kuzu'dan çarpıcı açıklamalar

Giriş Tarihi: 27.1.2013
Devlet silah bıraktırmadı
Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak Par) Genel Başkanı Kemal Burkay, İmralı görüşme sürecinin sancılı geçeceğini söyledi. Burkay, "Büyük ihtimalle yeni kanlı eylemler yaşanabilir. Bu başlı başına önemli bir sorun" dedi. İstanbul'da medya temsilcileriyle bir araya gelen Burkay, özetle şunları söyledi:
Devlet 2004'te PKK'nın silah bırakmasını istemedi. Devlet PKK'ya "Silahınızla sınır dışına gidin" dedi. PKK bu isteğe uydu. Devlet, PKK sınır dışına geçerken "500 kişi kalsın, lazım olur" dedi. Yıllar geçtikten sonra nedeni anlaşıldı. İçeride Şemdin Sakık, başka çeteler vardı. Hayat boşluk kabul etmez. 500 kişi muhalefet yapacaklara karşı kullanılır. Bunu hükümet de BDP de PKK da biliyor.
2002'de bu iç iktidar mücadelesiydi ve PKK kullanıldı. Öcalan'ın avukatı Mahmut Şakar, askeri helikopterle Kandil'e geçer. PKK'nın kongresine katılır ve "Öcalan savaş kararı aldı, savaşacağız" der. Oradakiler şaşırırlar, çünkü savaş1999'da bırakılmıştır. Nizamettin Barış, Osman Öcalan, Gani Yılmaz dağı terk eder. Süleymaniye'ye geçer. "Savaşalım" diyenler kalır ve savaşa devam ederler. Geldiğimiz noktada AK Parti silahları susturmak istediğini söylüyor. PKK silahları bırakacaksa uzlaşmak lazım.

Örgüt yazın çekilecek
Malatya Belediyesi tarafından düzenlenen 'Her Yönüyle Başkanlık Sistemi' konulu konferansta konuşan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, daha sonra katılımcıların İmralı süreciyle ilgili sorularını yanıtladı
40 bin insanımız, 10 binlerce şehit. 30 yıl devam eden bir acımız var. Ortak acımız, milletin acısı. 400 milyar dolar bu devlet harcamış. Nereye? Havaya. Mecbur kalmış, bir mücadele veriyor. Zaman zaman bu işe dur diyelim diye teşebbüs edildi. İşte Habur'da, Silvan'da, bazı olaylar oldu. Uludere, öylesine bir yol kazası oldu. Buralara takılıp kalırsak bu işi götüremeyiz.
Sürece katkı sağlamayacak konuşmalardan uzak durulması gerekiyor. Belli bir takvim şu anda yapılıyor arka planda tahmin ediyorum. Herhalde yaz aylarından itibaren bir çekilme süreci başlanacak başka ülkelere. Sorunun değil çözümün bir parçası olmak lazım. Bunu tamamlamamız lazım. Ümitliyim ben bu sefer.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burkay ve Kuzu'dan çarpıcı açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN