DİSKO tarih oluyor

Askerlikte DİSKO cezasını kaldıran tasarı bu hafta meclis gündemine geliyor.

Giriş Tarihi: 27.1.2013 09:33
Meclis Genel Kurulu'nda bu hafta 2/B arazilerinin satışında yüzde 20 indirim öngören teklif ile bedelli askerlik hizmeti kapsamında başvuruda bulunanlardan bedelin ikinci taksidini herhangi bir nedenle yatıramayanlar ile şartları taşıdığı halde hiç başvuruda bulunmamış olanlara ikinci bir fırsat öngören tasarı görüşülecek. Askerlik vazifesinde "Disiplin Koğuşu" uygulamasına son veren tasarı da bu hafta ele alınacak.


2/B'LERDE YÜZDE 20 İNDİRİM ÖNGÖREN TEKLİF SALI GÜNÜ GENEL KURUL'DA

Meclis Genel Kurulu'nda 29 Ocak Salı günü Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker milletvekillerinin sözlü sorularını yanıtlayacak. Ardından

2/B olarak adlandırılan Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve

Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına

Dair Kanun Teklifi görüşülecek.

Teklif, hak sahibi olan dar gelirli ve alım gücü olmayan vatandaşlara satılacak taşınmazların en fazla dört yüz metre kareye kadar olan kısmında yüzde 20 indirim öngörüyor.

Teklife göre hak sahiplerine doğrudan satılacak olan taşınmazların satış bedeli; dört yüz metrekareye kadar olan kısmı için rayiç bedelin yüzde ellisi, fazlası için rayiç bedelin yüzde yetmişi üzerinden hesaplanacak. Birden fazla taşınmazda hak sahibi olunması halinde yüzde elli satış bedeli hesaplaması, hak sahibinin tercih edeceği sadece bir taşınmaz için uygulanacak.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ DİSİPLİN KANUNU TASARISI DEĞİŞİYOR, BEDELLİ DE İKİNCİ FIRSAT

Genel Kurul'da Çarşamba günü Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu Tasarısı görüşülecek. Tasarı, bedelin ikinci taksidini herhangi bir nedenle yatıramayanlar ile şartları taşıdığı halde hiç başvuruda bulunmamış olanlara ikinci bir fırsat öngörüyor.

Tasarıya göre bedelli askerlik hizmeti kapsamında olup fiilen askerlik hizmetine başlamamış olanlardan; öngörülen miktarın yarısını ödemek suretiyle başvurusu kabul edilenler ile şartları taşıdığı halde 15 Haziran 2012 tarihine kadar başvuruda bulunmamış olanlardan kalan miktarı veya tamamını bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içerisinde defaten ödeyenler temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

"DİSKO" CEZASI TARİH OLUYOR

Seferberlik ve savaş zamanı ile barış zamanında Türk karasuları dışında bulunan gemiler hariç oda cezası kaldırılıyor. Silah altındaki erbaş ve erler hakkında bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce disiplin amirleri tarafından verilen oda hapsi cezaları ceza süresinin yarısı kadar izinsizlik cezasına, sıra harici hizmet cezaları ceza süresinin yarısı kadar ilave hizmet yükleme cezasına dönüştürülecek. Ondört günün üzerindeki oda hapsi cezaları yedi hafta sonu izinsizlik cezası sayılacak.


YENİ ÜNİVERSİTE

Genel Kurul'da Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşülmesi de bekleniyor. Tasarıyla Diyarbakır'da "Selahattin Eyyubi Üniversitesi" adıyla bir vakıf üniversitesinin kurulması öngörülüyor.

AK PARTİ GRUBU SALI YERİNE ÇARŞAMBA GÜNÜ TOPLANACAK
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yurt dışında olması nedeniyle AK Parti Grubu 29 Ocak Salı günü yerine 30 Ocak Çarşamba günü toplanacak.

KOMİSYONLAR

Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu ile İçtüzük Uzlaşma Komisyonu çalışmalarına devam edecek.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 29 Ocak Salı günü Sağlık Bakanlığınca Kamu Özel İşbirliği Modeli ile Tesis Yaptırılması, Yenilenmesi ve Hizmet Alınması Hakkında Kanun Tasarısı ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifine ilişkin Alt Komisyon Raporu görüşülecek.


BAKAN KILIÇ KADIN ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ KOMİSYONUNDA

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Alt Komisyonu'nun 29 Ocak Salı günü yapacağı toplantının gündeminde; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının son beş yıl içinde hazırlanan stratejik planlarının toplumsal cinsiyet eşitliği ve toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme yaklaşımı ışığında değerlendirilmesine ilişkin sunumu ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının son beş yıl içinde hazırlanan stratejik planlarının toplumsal cinsiyet eşitliği ve toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme yaklaşımı ışığında değerlendirilmesine ilişkin sunumu yer alıyor.

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Alt Komisyonu 30 Ocak Çarşamba günü ise

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Ali Kemal Sayın, Kadın İstihdamı Ulusal İzleme ve Koordinasyon Kurulu'nun faaliyet alanı çerçevesinde yapılan çalışmalar ve yapılan bu çalışmalar çerçevesinde edinilen veriler ışığında,Türkiye'de kadın istihdamının genel durumu,bu alanda karşılaşılan sorunlar,kadın istihdamının arttırılmasının önündeki engeller ve bu engellerin ortadan kaldırılmasına yönelik mevzuatta yapılabilecek değişiklikler de dahil çözüm önerileri konulu bir sunum yapacak.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç 31 Ocak Perşembe günü Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'na katılacak ve kadın istihdamının arttırılması ile ilgili olarak bakanlık bünyesinde yapılmış olan çalışmalar, mevcut durum, yürütülen projeler ve karşılaşılan problemler konusunda konuşacak.


ELEKTRİK PİYASASI KANUNU TASARISI

Sanayi Komisyonu 29 Ocak Salı günü Elektrik Piyasası Kanunu Tasarısı'nı görüşecek.

DIŞİŞLERİ KOMİSYONU

31 Ocak Perşembe günü toplanacak olan Dışişleri Komisyonu'nun gündeminde bulunan tasarılar şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Hükümeti Arasında Arşiv Alanında İşbirliği Protokolünün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti Arasında Arşiv Alanında İşbirliği Protokolünün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Singapur Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanlarında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğu Hakkında Kanun Tasarısı,

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ruanda Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Kapsamlı İşbirliğine Dair Mutabakat Muhtırasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında 13 Aralık 1993 Tarihli Türkiye Cumhuriyeti ile Kazakistan Cumhuriyeti Arasında Antalya İlinin Kemer İlçesindeki Taşınmazın Kazakistan Cumhuriyetine Kullandırılmasına İlişkin Protokole Değişikliklerin ve Eklemelerin Yapılmasına Dair Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğu Hakkında Kanun Tasarısı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DİSKO tarih oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN