Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ergün: Adamlar değil silahlar sussun istiyoruz

Giriş Tarihi: 28.1.2013

'İl Ar-Ge Başkanları Toplantısı'nda konuşan Ergün, "Silahlar sussun, herkes konuşsun. Demokraside en aykırı şeyler talep edilebilir" dedi

Türkiye'de yapmak istedikleri şeyin, adamları susturmak değil, silahları susturmak olduğunu söyleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Silahlar sussun, herkes konuşsun. Ne istiyorsa konuşsun. Demokraside en aykırı şeyler talep edilebilir" dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ile AK Parti Ar-Ge Başkanlığı tarafından düzenlenen 'İl Ar-Ge Başkanları Toplantısı'na katılan Ergün, Türkiye'nin ekonomik, sosyal, dış politika gibi alanlarda 10 yıl öncesine göre mukayese edilemeyecek bir noktaya geldiğine dikkat çekti. Çok kritik bir noktada AK Parti'nin kurulduğuna işaret eden Ergün, 21'inci yüzyıl Türkiyesini inşa etme görevini milletin, üzerlerine yüklediğini ifade etti. 21'inci yüzyılın güçlü Türkiyesi inşa edilecekse, Türkiye'yi demokratikleştirmek ve kalkındırmak mecburiyetinde olduklarını vurgulayan Ergün, Türkiye'nin son 10 yılda mesafe aldığını belirterek şöyle devam etti:

AYKIRI TALEPLER
"12 Eylül referandumu bu konuda dönüm noktası oldu. Çünkü birçok şeyin önü açılmış oldu. Bizim Türkiye'de yapmak istediğimiz şey, memlekette eşkıyalık, terör, silah, kan olmasın. Bizim amacımız, adamları susturmak değil silahları susturmaktır. Silahlar sussun, herkes konuşsun, ne istiyorsa konuşsun. Sövmesin, tehdit etmesin, en aykırı şeyleri söylesin, talep etsin. Demokraside en aykırı şeyler talep edilebilir. Talep yanlışsa, yanlış olduğunu söyleriz. Birisi aykırı bir şey söylüyor diye adamı hapse koymanın lüzumu yok ki. Sen de doğrusunu söylersin, düzeltirsin. Bizi ikna ederse de, bir yanlıştan dönmüş oluruz. İnancından, ırkından dolayı aşağılandığı zaman insandan bir şey bekleyemezsiniz. AK Parti Genel Başkan Yardımcı Süleyman Soylu ise evrensel bir demokrasi ve hukuk sistemine ulaşan bir ülke olunması gerektiğini kaydetti. "Dışa kapalı olan bir Türkiye değil. Entegrasyonunu, kendi temel değerlerini sağlam bir şekilde ortaya koyan, üreten bir Türkiye olmalıdır" diyen Soylu, gelişen bir Türkiye'nin, bu parlamenter sistemle olamayacağını savundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ergün: Adamlar değil silahlar sussun istiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN