Donanma'da yine deprem

Giriş Tarihi: 29.1.2013

Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner'in ardından, tuğamiraller Şevki Şekerefeli ile Gündüz Alp Demirus da emekliliğini istedi. Oramiral Nusret Güner'in emeklilik isteminin kabul edildiği açıklandı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki emeklilik depremi devam ediyor. Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner'in ardından sonra iki amiral daha emekliliğini istedi. Gölcük Tersane Komutanı Tuğamiral Şevki Şekerefeli ile Deniz Kuvvetleri Karargâhı'nda görevli Gündüz Alp Demirus'un bu kaleplerini geçen hafta Kuvvet Komutanlığı'na ilettikleri ileri sürüldü. İki amiralin çeşitli davalar nedeniyle personel tutuklamalarına tepki için emeklilik istedikleri ifade edildi. Genelkurmay Başkanlığı da dün yaptığı açıklamada Ora. Nusret Güner'in emeklilik isteminin kabul edildiğini açıkladı. Deniz Kuvvetleri'nde peşpeşe gelen istifalar geçen hafta Çankaya Köşkü'ndeki haftalık olağan görüşmede masaya yatırıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, geçen hafta perşembe günü sürpriz bir üçlü zirve düzenlemişti. Yaklaşık 45 dakika süren üçlü zirvede yeni istifalarla birlikte ortaya çıkan terfi ve kadro boşluğu sıkıntıları değerlendirildi. Çeşitli soruşturmalarda yaşanan tutukluluklar nedeniyle açığa çıkan kadro boşluğu daha önce Başbakan Erdoğan tarafından da gündeme getirilmişti.

12 AMİRAL TUTUKLU
Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında terörle mücadele bölgelerine gönderilecek komutan kalmadığından yakınmıştı. Deniz Kuvvetleri'ndeki tutuklu personel ile peş peşe gelen istifa istemleri kuvvet bünyesindeki terfi ve atama tıkanıklığını daha da belirginleştirdi. Çeşitli davalar nedeniyle toplam 12 amiral tutuklu bulunuyor. Bu isimlerden 5'i bu yıl terfi sırasına girecekti. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Daire Başkanı olan Tuğamiral Demirus, 2009 yılında amiralliğe terfi ettirilerek Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı'na atandı. Demirus, burada görevliyken geçen yıl eylül ayında Askeri Casusluk davası kapsamında şüpheli sıfatıyla ifade verdi, ancak daha sonra serbest bırakıldı. Tuğamiral Demirus bu yıl Yüksek Askeri Şûra'da terfi sırasına girecekti. Demirus, Karargâh'ta tutuklu subayları da kapsayan personelin sicillerini yöneten dairenin başında yer alıyordu. 2010 yılında amiralliğe terfi eden Deniz Mühendis Tuğa. Şekerefeli ise Gölcük Tersanesi'nde Türkiye'nin ilk milli gemisi olan MİLGEM Projesi'nde önemli görevler aldı. Şekerefeli 2014 yılında terfi listesine girecekti.

TSK'DAN AÇIKLAMA
Genelkurmay Başkanlığı, dün resmi internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada Ora. Nusret Güner'in emeklilik isteminin kabul edildiği açıkladı. Açıklamada "Silah arkadaşımıza uzun yıllar başarı ve özveri ile yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyor; kendisine ve aile bireylerine yeni yaşamlarında sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler diliyoruz" denildi. 5 maddelik açıklamada konunun basında yer almasına yönelik rahatsızlık da ifade edildi. "Devletimizin stratejik, yüce milletimizin en güvendiği, dünyada ve bölgesinde saygın bir kuruluş olma sorumluluğunun idraki içinde olan Türk Silahlı Kuvvetleri; teşkilatımız ile ilgili konuların tarafımızdan medya aracılığı ile gündeme getirilmesini uygun bulmamaktadır" denilen açıklamada TSK'yı ilgilendiren her konunun yasal platformlarda ve ikili resmi görüşmelerde sorumlu makamlarla paylaşıldığı belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Donanma'da yine deprem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN