Yasa değişti, 15 bin mahkûm evci oldu

Anadilde Savunma olarak bilinen yasa değişikliğiyle birlikte cezaevlerindeki 15 bin mahkûm evlerine dönmeye başladı. Ağır hasta olan 400 hükümlü ise tedavilerine evlerinde devam edecek

Kamuoyunda "Anadilde Savunma" olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirleri Kanunu değişikliği, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasının ardından Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Anadilde savunma hakkı, cezaevinde eşle görüşme, infaz ertelemesinde esneklik gibi yeni haklar sağlayan düzenlemenin önemli yenilikleri şöyle:
TAHLİYELER BAŞLADI: Açık cezaevine geçme hakkı kazanan mahkumun burada en az 6 ay kalma şartı kaldırıldı. Böylece, açık cezaevinde bulunan veya açık cezaevine gitme hakkını kazanan, şartlı tahliyesine bir yıl kalan hükümlüler denetimli serbestlik kapsamına alınacak. Hükümlüler, kalan sürede kamuya yararlı işte çalışmak gibi yükümlülükleri yerine getirecek. Bu düzenlemeden yararlanacak durumda olan yaklaşık 15 bin hükümlünün cezaevlerinden tahliyesine başlandı.
İNFAZA ERTELEME: Kasten işlenen suçlarda 3 yıl, taksirle (kusurla) işlenen suçlarda ise 5 yıl veya daha az süreli hapis cezalarının infazının, savcılık tarafından ertelenmesi imkanı getirildi. Erteleme her defasında en fazla 2 kez uygulanabilecek ve erteleme süresi içinde kamu davası açılmaması halinde devam edecek. Ertelemeden terör ve çete suçlarından yatanlar yararlanamayacak. Hapis cezasının infazına başlanmış olsa bile, yükseköğrenimi bitirmek isteyen, ana, baba, eş veya çocukları ölen, sürekli hastalık ve maluliyet nedeniyle ailesinin ticari faaliyetlerini yürütemediği, toprağını işleyemediğini belirten hükümlüler de infaz ertelemesi kapsamına alınacak.
400 AĞIR HASTA EVİNE GİDECEK: Ağır hastalık veya sakatlık nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyenler için infaz ertelenebilecek. Buna göre hayatını yalnız idame ettiremeyecek durumda olanlar toplum güvenliği için tehlike oluşturmuyorsa tedavi oluncaya kadar cezaevinden çıkabilecek. İnfazı, iyileşinceye kadar geri bırakılacak. Şartları uyan yaklaşık 400 mahkum bu haktan yararlanabilecek. Bu haktan terör suçluları da yararlanabilecek. Kapalı cezaevine girdikten sonra hamile kalanlar ile salıverilmesine 6 yıldan fazla süre kalanlara infaz ertelemesi yapılmayacak. Seri katiller ile toplum güvenliği için tehlike oluşturabilecek hükümlüler için ise Metris Cezaevi'nde özel bir klinik oluşturulacak.
ANADİLDE SAVUNMA HAKI: Yasa ile özellikle KCK davasında olduğu gibi farklı bir dilde savunma yapmaya imkan geldi. Sanık, "kendini daha iyi ifade edebileceği bir dilde" savunmasını yapabilecek. Tercüman giderini sanık karşılayacak.

CEZAEVLERİNDEN BÜYÜK TAHLİYE DALGASI BAŞLADI
Kamuoyunda anadilde savunma hakkı olarak bilinen düzenlemenin de aralarında bulunduğu 11 kanunun onaylanmasının ardından, İstanbul'daki Metris Cezaevi'nde bulunan 13 bakıma muhtaç mahkum tahliye edildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili Bayram Köroğlu, "Tahliye edilen hükümlülerimizi yetkililere teslim ediyorum. Bakıma muhtaç oldukları için ambulans tahsis ettik. Şu anda hiçbir sıkıntı yok. İyileştikleri takdirde tekrar cezaevine dönecekler" dedi. Tahliye edilen mahkumlardan Ali Söz, "Cezaevinde 4 yıldır yatıyorum. Sırtımdan mermi yedim, felç oldum. Aileme kavuşacağım için çok mutluyum. Hükümetten Allah razı olsun, bizi düşündüler, çıkardılar" dedi. Yaklaşık 550 hükümlünün yasadan yararlanacağı Bursa'da 80 tutuklu tahliye edildi. Sivas Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndan küçük kızıyla birlikte tahliye olan Sibel Gül, sevinçten şoka girdiğini söyledi. Başbakan Erdoğan'a teşekkür ettiğini belirten Gül, "Ümidimiz yoktu, bizim için mucize oldu" ifadelerini kullandı. Yasa kapsamında Sivas Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndan 221 hükümlünün tahliye edileceği ve bunlardan 81'inin kadın olduğu bildirildi. Tahliyeleri duyarak cezaevi önüne gelen mahkum yakınları ise sevinçlerini birbirleriyle paylaştı. Yasa değişikliği sonrasında Ankara Acık Ceza İnfaz Kurumu'nda da 40 mahkum tahliye edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yasa değişti, 15 bin mahkûm evci oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN