Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yumruğu değil şefkati gösterin'

Valilere "Protokol valiliği yapmayın, yan gelip yatmak yok" diyen Erdoğan, devletin yumruğunu temsil eden vali profilinin geride kaldığını belirterek, "Devletin gülen, şefkatli yüzü olun" dedi

Giriş Tarihi: 1.2.2013
, 81 ilin valisini Ankara'da topladı, onlara çözüm sürecine ilişkin mesajlar verdi. "Devletin yumruğunu temsil eden vali profili artık geride kalmıştır. Bulunduğunuz illerde devletin gülen, şefkatli, kucaklayan yüzünü temsil edeceksiniz" talimatı veren ve "Yan gelip yatmak yok" diyen Erdoğan, şunları söyledi:
İhmal edilmiş hizmetleri ulaştırıp 'İşimiz bitti' diyerek kenara çekilemeyiz. Benim valim günlük bürokratik işlemlerin içinde kaybolup gitmeyecek. Sıradancılığı bırakacağız, protokol valiliği yapmayacağız.
Hem terörle mücadele devam edecek hem de demokratikleşme hedefleri yakalanacak. 81 vilayeti siz ayağa kaldıracaksınız, yan gelip yatmak yok, protokol valiliği yok. Çok koşacağız.
Devletin sıcaklığını, şefkatini, değişen yüzünü anlatmakta valilere çok büyük görev düşüyor. Yoksulluğun, göçün, mahrumiyetin, eğitimsizliğin devletin ihmalinden değil terörün şiddetinden kaynaklandığını her bir vatandaşımız bilmeli ve anlamalı. Yoksullukla mücadelede valilere devredilen imkanların en ücra mezraalara kadar ulaştırılması gerekir. Halkımızla yatın halkımızla kalkın. Gazetelere amel etmeyin.

ADIMLAR HIZLANACAK

Biz, terörle mücadelede en ufak bir taviz vermeyeceğiz. Aynı derecede demokratikleşmeden, yatırımlardan hukuktan da taviz vermeyecek, bu meseleyi milletimizle birlikte çözmeye devam edeceğiz. Bu süreçte valiler de büyük sorumluluk taşıyor. Vatandaşlarımız çözüm sürecinde atılan adımlara, yapılanlara büyük bir umutla bakıyor. Öyleyse bu çalışmalarımızı daha da hızlandıracağız.
Milletimizle daha da yakınlaşmak, iklimin değiştiğini, Türkiye'nin eski Türkiye olmadığını vatandaşımıza hissettirmek durumundayız. Bulunduğu ilde devletin yumruğunu temsil eden vali profili artık geride kalmıştır. Bunu sizler hissettiriyorsunuz ve hissettireceksiniz. Bulunduğunuz illerde devletin gülen, şefkatli, kucaklayan yüzünü temsil edeceksiniz.
Vatandaş valisine ulaşamıyor. Ulaşması lazım, bana da ulaşması lazım. Biz, belli ara istasyonlar koymamıza, kullanmamıza rağmen o istasyon bile aldığı sorunu bana ulaştırmıyor. Halbuki bana özetlemesi lazım, ama yapmıyor. Bir başbakan olarak benim elim ayağım o ilde sizsiniz. Sizin de eliniz ayağının ilçede kaymakam. Oradaki sorunlar size ulaşmalı. Siz aşamadığınız sorunları da bize ulaştırmalısınız. Bakanlarımız var, ilgili bakanlıklarla veya direkt benle.
Benim için 24 saat mesaidir, 24 saat beri arayabilirsiniz, ama bende 24 saat içerisinde sizi arayabilirim. Hatta hatta kaymakamı da ararım. Biz, bu ilişkiyi kurduğumuz sürece başarı vardır. Eğer iş işten geçtikten sonra birbirimize ulaşıyorsak bu ülkede bir şey olmaz. Biz, tatilde bile mesaideyiz.

SÜRECİN İLKELERİNİ MİLLETE AÇIKLADI
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın her ay gerçekleştirdiği Ulusa Sesleniş konuşmasının adı "Millete Hizmet Yolunda" olarak değiştirildi. Dün akşam yayımlanan konuşmasında terör örgütü PKK'nın silah bırakmasına ilişkin süreç konusunda bilgi veren Erdoğan, "Meselelerin çözüm yeri dağlar değil, parlamentolardır" dedi. Erdoğan'ın mesajları şöyle oldu:
Demokratik toplumlarda, meselelerin çözüm yeri dağlar değil, parlamentolardır, çözümün aracı da silahlar değil, siyasettir. Meşru zeminde üretilen siyaset, er ya da geç meselelere çözüm yolu bulacaktır.
Güvenlik güçlerimize alçakça saldıranlar cevaplarını mutlaka alacaklardır. Ancak, tahribat kangrene dönüşmeden süreci sona erdirmemiz gerekiyor.
Bizim, bu süreçte meşru dairede kalmak, milletimizin değerlerine hürmet göstermek sarsılmaz şiarımız olacaktır. Milletimiz bize inandığı sürece, inşallah, fitne kaybedecek, kardeşlik galip gelecektir. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yumruğu değil şefkati gösterin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN