Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükelçi'den ilk tepki: Beraber savaşacağız

Giriş Tarihi: 2.2.2013

Saldırının ardından büyükelçilik önünde açıklama yapan ABD Büyükelçisi Ricciardone "Olay, her iki ülkenin de terörden zarar gördüğünü gösterdi. Beraber savaşmaya devam edeceğiz" dedi

ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone, büyükelçilik binasının Paris Caddesi'nde bulunan kapısındaki patlamanın ardından basına yaptığı açıklamada, Türk devleti, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ve Emniyet Müdürü Kadir Ay'a teşekkür etti. Ankara Valisi Yüksel ile ABD Büyükelçiliği'nin kapısı önünde gazetecilere açıklamada bulunan Ricciardone, acil bir şekilde gelişmelere cevap verdikleri için Türk yetkililere minnettar olduklarını söyledi. Ricciardone, Türk yetkililerinin aldığı hızlı güvenlik önlemleri sayesinde büyükelçiliğin güvenlikli ve personelin de koruma altında olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: "Terörizme karşı beraber savaşmaya devam edeceğiz. Bugünkü olay, her iki ülkenin de terörizmden zarar gördüğünü açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu tür eylemler, sorun çözülene kadar bizim kararlılığımızı artırır ve işbirliğimizi daha da ilerletmemizi sağlar" dedi. Büyükelçilik çalışanlarının saldırıda ölen personeli saygıyla selamladıkları ifade eden Riccardone, ilk dakikadan itibaren pek çok telefon ve e-mail aldıklarını belirterek Türk halkına acılarını paylaştıkları için teşekkür etti. Ricciardone akşam saatlerinde ise patlamada hayatını kaybeden güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu'nun evine taziye ziyaretinde bulundu. Riciardone "Mustafa büyük bir kahramandı. Bugün hepimizi kurtardı. Allah bilir o olmasaydı kaç kişi ölecekti" dedi. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ndan yapılan açıklamada da "Türk Hükümeti'ne, basın mensuplarına ve tüm Türk halkına olaya dair gösterdikleri öfke ve bizimle kurdukları dayanışma için teşekkür ederiz" ifadelerine yer verildi.

GÜLER : BOMBA KARIN BÖLGESİNDE
İçişleri Bakanı Muammer Güler de ABD elçiliğine yaptığı ziyaretin ardından, yaptığı açıklamada, elçiliğin son derece önemli ve kontrol edilebilir bir güvenlik sistemi bulunduğunu belirtti. Güler, "Dışarıdan gelen bir şahsın, içeri girmesi mümkün değil. Ancak ziyarete gelebiliyor ve içeriden biri gelip karşılarsa geçebiliyor" diye konuştu. Güler, patlayıcının canlı bombanın karın bölgesinde olduğuna ve kayıt yaptırma bölümünde patlatıldığına dikkat çekti.

'GÜVENLİĞE KARŞI HASSASIZ'
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği girişindeki patlamaya ilişkin, "Böyle bir saldırının ülkemizde gerçekleşmiş olması çok üzüntü verici bir gelişmedir" dedi. Sırbistan'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu "Ankara'daki dış temsilciliklerin güvenliği konusunda her zaman çok büyük hassasiyet gösterilmiştir, bundan sonra da bu hassasiyetimiz sürecek" diye konuştu. Davutoğlu ABD Büyükelçisi Ricciardone'yi telefonla arayarak üzüntülerini iletti.

OBAMA'YA 'GEÇMİŞ OLSUN' MESAJI
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, patlama nedeniyle ABD Başkanı Barack Obama'ya mesaj gönderdi. Gül patlamanın, ABD kadar Türkiye'ye de yönelik bir saldırı olduğunu belirterek, saldırının teröre karşı müşterek iradeyi daha da güçlendireceğini ifade etti. Gül, "Bu hain eylemi Türk halkı ve şahsım adına şiddetle lanetliyorum. dedi. Başbakan Erdoğan da ABD Başkanı Obama'ya mesaj gönderdi Erdoğan mesajında, "ABD Büyükelçiliği'ni hedef alan bu terör eylemi, aynı zamanda Türkiye'ye de karşı yapılmış bir saldırıdır. Bu olay, Türkiye ve ABD arasında, terörizmin her şekliyle mücadelede mevcut ortaklığın artarak sürmesinin ne denli elzem olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur" dedi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükelçi'den ilk tepki: Beraber savaşacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN