Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ceylanpınar'da büyük korku!

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde sınıra yakın yerlerde oturanlar, Haseke kentine bağlı Ra'sulayn ilçesindeki çatışmalardan seken kurşunlara hedef olmamak için çeşitli yöntemler deniyor.

Giriş Tarihi: 2.2.2013 15:42
Büyük ölçüde Özgür Suriye Ordusu'nun denetimindeki ilçede yaşanan çatışmalardan seken kurşunlar zaman zaman Ceylanpınar'a kadar ulaşıyor.

Sınıra yakın bazı evlerin dış cephesinde mermi izlerinin bulunduğu ilçede, 3 aylık sürede 1'i ağır, 20 Türk vatandaşı isabet eden mermiler nedeniyle yaralandı.

Çatışma seslerinin duyulmasıyla tedirgin olan vatandaşlar, kendilerince önlemler almaya çalışıyor. Kimi vatandaş, oturduğu evin sınıra bakan odasını kullanmaktan vazgeçerken, kimileri de çatışma sesi duyduğunda duvar kenarına saklanıyor.

''HER EVİN DUVARINDA MERMİ İZİ VAR''

Suriye sınırına yakın Cumhuriyet Mahallesi'nin Muhtarı Nezir Atilla, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ra'sulayn'dan çatışma seslerinin duyulmasıyla mahallelinin tedbir olarak ilk etapta duvar kenarlarına saklandığını söyledi.

İlçe halkının huzursuz olduğunu, her evin dış duvarlarında mermi izleri bulunduğunu ifade eden Atilla, çatışmaların yoğunlaştığı günlerde sınıra yakın mesafedeki bazı evlerde oturanların başka yerlere gittiğini belirtti.

İnsanların çocukları için endişe duyduğunu dile getiren Atilla ''Kurşunun nereden geleceğini bilmiyorlar. Evinde yemek yerken yaralanan Ahmet Özer'in durumu insanları olumsuz etkiledi. Herkes korkmaya başladı. Artık bu duruma bir son verilmesini istiyoruz'' dedi.

''MUTFAĞA EĞİLEREK GİDİYORUZ''

Aynı bölgede iş yeri bulunan Halil Aydın da Suriye sınırına yakın bir noktada evi bulunduğunu ifade ederek, ''Seken bir mermi 3 aylık bebeğimin yattığı yatağın üzerine isabet etti'' diye konuştu.

Bu yüzden eşi ve çocuğunu Batman'a göndermek zorunda kaldığını belirten Aydın, kendisinin de başka bir mahallede oturan annesinin evinde kaldığını kaydetti.

Suriye'den atılan kurşunla bacağından yaralanan 10 yaşındaki Mizgin Yılmaz da artık cam kenarına yaklaşmaktan korktuğunu ifade etti.
Mizgin'in annesi Zeynep Yılmaz ise oturdukları odanın penceresinin Ra'sulayn'a baktığını belirterek, ''Pencereye yaklaşamıyoruz, mutfağa bile bazen eğilerek gidiyoruz'' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ceylanpınar'da büyük korku!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN