'Omuz omuza verirsek terörün belini kırarız'

Başbakan Erdoğan katıldığı bir televizyon programında önemli mesajlar verdi. Erdoğan "Terörizmin belini kırdığımız zaman Türkiye pik yapar, her yönde yapar" dedi

Giriş Tarihi: 2.2.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği girişindeki patlamayla ilgili olarak saldırganın kafasındaki bir 'ben'den teşhis edildiğini söyledi. Erdoğan "Omuz omuza verirsek terörizmin belini kırarız Türkiye pik yapar" dedi. Erdoğan dün akşam Habertürk Televizyonu'nda canlı yayınlanan "Teke Tek Özel" programında Fatih Altaylı'nın gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Erdoğan şu mesajları verdi:

ABD ELÇİLİĞİNE SALDIRI: Şu ana kadar sadece kafatasındaki bir 'ben' onu açıkça ortaya koyuyor, oradan teşhis ediliyor, fakat yine de çok daha emin olabilmek için DNA testlerini yarın (bu) sabah itibarıyla kesinleştirip, ondan sonra nihai neticeyi açıklamak istiyoruz. Ama şu anda olay aslında net sayılabilecek bir yerde, DHKP-C, o kesin. DHKP-C'li olarak da böyle bir eylemi yapmasının ardında yatan gerçekler de bu DNA testiyle birlikte bunlar da çıkar.

SURİYE İLE İLİŞKİSİ: Suriye ile bu işin ilişkisi var mı noktasına gelince bu işin ilişkisi olacağı ihtimaline varmıyorum.

POLİSİMİZİ KUTLUYORUM
"Biliyorsunuz DHKP-C son dönemlerde bazı girişimlerin içinde, bazı adımlar atıyor. Türkiye'de şu anda teröre yönelik o da ekstra bazı adımların içinde. Tabii bizim en çok üzüldüğümüz nokta, DHKP-C ile ilgili atılan adımlara yönelik güvenlik güçlerimizin çok önemli operasyonları oldu son dönemde. İstanbul operasyonu biliyorsunuz çok ciddi bir operasyondu. Bundan dolayı polisimizi kutluyorum. Bir daireye giriyorsunuz ve bu dairede 11 çelik kapı var. İçeri girildiğinde, bakıyorsunuz 11 avukat ve evraklar... Ama ne yazık ki dışarıda avukatım diye gezenler, kalkıp onları sahiplenme durumuna gidiyorlar.

ÖNÜMÜZÜ KESEMEZLER
ORTAK MÜCADELE:
Teröre karşı bir ortak mücadeleyi vermemiz lazım. Bu mücadeleyi biz milletçe beraber, ortaklaşa omuz omuza verirsek, terörizmin belini kırarız. Terörizmin belini kırdığımız anda da Türkiye pik yapar. Her yönde yapar, demokraside de ekonomide de yapar. Bu noktada bizim önümüzü kesmeye evelallah kimsenin gücü yetmez."

'BARIŞ CESARET İSTER'
4 BOYUTU VAR:
Şu anda bölücü terör örgütünün 4 tane boyutu var. Eskiden 3 diyordum. İmralı boyutu var. Kandil boyutu, Avrupa boyutu bir de parlamento uzantısı var. Hepsi farklı farklı görüştüğümüzde dedikleri şu. 'İmralı ne derse biz onu yaparız.' Bunda eğer samimiyseler şu anda İmralı, beklentilerimize cevap verecek noktaya doğru bir defa adımlarını atıyor. Nedir o? Bizim şu anda gördüğümüz şey, o da silahların bırakılmasından yana bir tavrın içine girmiş. Çünkü bakıyor ki, bu işin artık çıkışı bu. Başka bir şey yok.
EN ÖNEMLİ ANAHTAR: "Bazıları 'adaya niye gidilir' diye bizi hesaba çekmeye çalışıyor. Buna hiç aldırmadan istihbarat teşkilatımı buraya gönderiyorum. Biz siyasi uzantısı olan parlamentodaki ekibe de bazı şeyleri söylüyoruz. 'Siz şu anda bölücü terör örgütünün uzantısısınız. Siz de kabul ettiniz. Siz de barış istiyorsanız bu cesaret işidir. Onun için bir yerlerden korkarak iradenizi geciktirirseniz barış gecikir' diyoruz. Çünkü parlamentonun içi barışın olması için mücadelenin verilmesi gereken yer. Demokrasi bunun en önemli anahtarı. Gelin bu adımı bu şekilde atın."
SİLAHLARINI GÖMSÜNLER, BİTSİN BU İŞ:
Çıksınlar ve silahlarını gömsünler. Bitsin bu iş. Eğer benim Kürt vatandaşımı seviyorlarsa, o zaman Kürt kardeşime en büyük iyiliği bunlar yapmış olur. O zaman güvenlik güçlerimizin de operasyon süreci bitecektir.
DİĞERLERİ DE GÖSTERMELİ: Niye Gaziantep'e, Şanlıurfa'ya giremiyor terör? Orada da benim Kürt kardeşlerim yok mu? Var. Niye? Direniyor. Aynı direnci diğerlerinin de göstermesi lazım.

"TARİH ONLARI AFFETMEZ"
"Başta eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ olmak üzere, diğer generallerimizin hiçbirine alışılmış anlamda 'terör örgütü mensubu' demek bir defa çok ciddi bir yanlıştır. Bu affedilemez. Bu tanımlamayı yapanlar şu anda bulundukları makam itibarıyla, kendilerini sağlamda görseler bile tarih onları affetmez. Türk Silahlı Kuvvetleri, bir örgüttür ama terör örgütü değildir, anayasal bir örgüttür. Bu anayasal örgütün başıdır dersen eyvallah. Ama terör örgütüdür dediğin zaman, sen o zaman geliyorsun Türk Silahlı Kuvvetleri'mizi bu hale getiriyorsun. Bunun affedilir bir yanı yok, çok ciddi bir yanlış."

GÖREVİNİ DEVREDEN AKDAĞ VE ŞAHİN'E ÖVGÜ
Benim Sağlık Bakanımdan şikâyetim falan yok. Bu bir devir teslim süreci. İdris Bey çok eski arkadaşım. İmam Hatip'ten sınıf arkadaşım. Çalışkan. Gayretlidir. İdris kardeşim aslında gözü kara bir kardeşimdir. Yaptığımız araştırmalar neticesinde bu adımı atalım dedik. Hayırlısı olur inşallah.

DİĞER MESAJLAR
'Başbakan, Kürt kardeşlerimizi bombalıyor' diyorsun. Şimdi bunu söylediğin zaman kusura bakılmasın benim kan beynime sıçrar.
Başkanlık sistemi tartışılsın. Ama bu başkanlık sistemi Amerika tipi mi? Hayır. Rusya tipi mi? Hayır. Türk tipi bir başkanlık sistemi getirelim.
Partimizdeki belediyelerden 599 belediye hakkında biz soruşturma izni vermişiz. Yani üçte biri bizim.
Kılıçdaroğlu'ndan kazandığım çok tazminat var. İyice yüklü hale gelsin, ondan sonra fakir fukara, garip gureba bayağı bundan istifade edecek.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Omuz omuza verirsek terörün belini kırarız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN