Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Surlarda korku kol geziyor

ABD'li Sierra'nın öldürüldüğü Sarayburnu'ndaki surlar korku tüneli gibi. Daha önce iki turistin tehditle tecavüze uğradığı bölgenin sakinleri de tedirgin. Muhtar, "Surlar madde bağımlılarının yatağı oldu" diyor

Giriş Tarihi: 5.2.2013
ABD'li Sarai Sierra'nın Sarayburnu'ndaki surların içinde başı ezilerek öldürülmüş halde bulunması, aynı bölgede turist kadınlara yönelik saldırıları akıllara getirdi. Tarih: 14 Ocak 2007. Yer: Sarayburnu surlar bölgesi. Olay: 32 yaşındaki İsveçli bir kadın turist yanına yaklaşan bir kişi tarafından bıçak zoruyla tecavüze uğradı. Çantasındaki para ve değerli eşyaları alıp kaçtı. Saldırganla ilgiyi bir gelişme olmadı. Tarih: 07 Mart 2010. Yer: Sarayburnu surlar bölgesi. Olay: Japon bir kadın turist, kendisinden sigara isteyen bir kişi tarafından başına taşla vurularak tecavüze uğradı. Bu olayda da saldırganla ilgili bir açıklama yapılmadı. İki olay da Sierra'nın cesedinin bulunduğu noktada yaşandı. Benzer şekilde gerçekleşen olayları gerçekleştiren kişinin Sierra'ya saldırmış olma ihtimali de değerlendiriliyor. Bu olaylar, bir semt sakininin bölgede 'turist kadınları izleyen röntgenciler ve madde bağımlılarının olduğu' iddiasının doğru olma ihtimalini güçlendiriyor.

MADDE BAĞIMLILARI

Bölgede önceki yıllarda yaşanan bu olaylar, Sierra'nın da aynı şekilde tecavüz amacıyla surların içine götürüldüğü şüphesini artırıyor. Uzmanlar, tecavüz girişimi olabileceğini, ancak tecavüzün gerçekleşmemiş olabileceği üzerinde de duruyor. Bu arada Sarayburnu'nda yaşayan semt sakinleri, bölgede turist kadınları izleyen röntgenciler ve madde bağımlılarının bulunduğunu öne sürdü. Surlarda turist kadınlara yönelik yapılan saldırılar ve tecavüz vakaları, bu iddiayı güçlendiriyor.

KORKU TÜNELİ GİBİ

Bu iddiaların izini sürmek için dün olay yerine gittim. Sierra'nın cesedinin bulunduğu noktada polis ekipleri incelemelerini sürdürürken, surların içindeki dehlizlere açılan oyuklar dikkatimi çekti. İçeriye girdiğimde korku tüneline girmiş gibi bir hisse kapıldım. İçerisi mezbelelik gibiydi. Dehlizin bir ucu Sierra'nın olduğu noktaya çıkıyordu. Ancak polis çemberinde olduğu için kimsenin oraya geçmesine izin verilmiyordu.

SURDAN ÇIKAN KADIN

Daha sonra surların kenarından sahil yolu boyunca Ahırkapı'ya doğru yürüdüm. Bu sırada kaldırımın yanında yere bırakılmış bir merdiven gördüm. 'Merdivenin işi ne' diye düşünürken, hemen üzerinde surda açılmış iki pencere fark ettim. Merdiveni sura dayayıp kâğıtla kaplı korkulukla kapatılmış olan yaklaşık 5 metre yükseklikteki pencereye doğru çıkmak istedim. Birden pencere açıldı ve içeriden bir kadın çıktı. Kadına şaşkın halde bakarken, 'Ne zaman bitecek bu inceleme, bıktım artık' diye çıkıştı. Daha sonra ucunda bir kanca takılı olan iple merdiveni yukarı çekerek içeriye aldı. Bu durum surlarda birilerinin yaşadığını ortaya koyuyordu. Cankurtaran Mahallesi Muhtarlığı azası Hayrettin Çövener (65), bölgede doğup büyüdüğünü belirterek, "Surlarda eskiden beri yaşayan insanlar var. Evsizler sığınıyordu. Böyle olaylar duymuyorduk. Ama son dönemde surlar madde bağımlılarının yatağı haline geldi. Surlar şu an başıboş bir halde. Yeterli güvenlik önlemi olmadığını düşünüyorum" dedi.

"BANA DA BIÇAK ÇEKTİLER"
Fırında çalışan 24 yaşındaki Enes P. ise, "Günde 2-3 kez buradan geçiyorum. Geçenlerde surlarda bir kadının bağırdığını duydum. 4 kişi koşarak uzaklaştı. Polise anlattım, ama dinlemediler. Burada yaşayan bir grup var. Bir keresinde bana da bıçak çektiler" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Surlarda korku kol geziyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN