Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tamamen gerçek dışı

Bakan Ergin, 'İmralı süreci' kapsamında Öcalan'ın Erbil'e götürüldüğü iddiaları konusunda, "Tamamen gerçek dışı. Düşünülmesi bile söz konusu değil, tebessümle karşılıyorum" dedi

Giriş Tarihi: 6.2.2013
Türkiye'de İfade ve Medya Özgürlüğü konferansının ardından Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile ortak basın toplantısı düzenleyen Adalet Bakanı Sadullan Ergin "İmralı süreci kapsamında Öcalan'ın Erbil'e götürüldüğü" iddialarına şu yanıtı verdi: "Erbil'e dönük, İmralı'daki hükümlünün oraya götürüldüğüne dair iddia tamamen gerçek dışı. Düşünülmesi bile söz konusu değil. Tebessümle karşılıyorum sadece." Yüreyen sürecin sağlıklı şekilde sonuçlanabilmesi için tarafların dikkatli davrandığını belirten Ergin, "Siyaset kurumu da başta BDP ve istihbarat birimlerimizin yaptığı görüşmeler, beraberce düşünülen çalışmalardır. Önümüzdeki günlerde biraz beklersek neticeyi göreceğiz: Kimler gidecek, ne zaman gidecek? Sağlıklı bir zeminde ürümesi için gayret sarf ediliyor" diye konuştu. BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak'ın, "4'üncü paketi İmralı ile görüşeceğine 3 metre aramızda mesafe var, bizimle görüşsün" demecini de değerlendiren Ergin şunları söyledi: "Orayla öyle bir görüşme varsa Gültan Hanım doğru söylemiş. Ama yoksa, doğru söylememiş demektir. Biz 4'üncü Yargı Paketi'nin temelini 2011'de yaptığımız çalıştaylara bağladık. 2011 Kasım'ından beri çalışmalar sürüyor." Ergin, AİHM'nin Türkiye aleyhine verdiği ihlal kararlarında neler varsa, hepsinin 4'üncü Yargı Paketi'nde bulunacağını kaydederek, "Bu tamamen Türkiye ile Avrupa Konseyi arasındaki, AİHM çerçevesindeki iletişimin ürünü" dedi. Ergin, paketin, önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu'nda değerlendirilmesini umduğunu da söyledi.

BAŞBUĞ'UN TALEBİ
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklu yargılanması konusunda, MİT görevlileriyle ilgili yapılan düzenlemeye benzer düzenleme yapılıp yapılamayacağı yönündeki soruyu da yanıtlayan Ergin, "Bu tür talepleri bireysel olarak benim değerlendirmem doğru olmaz. Parti yetkili kurulları, Bakanlar Kurulumuz vardır. Buralarda değerlendirilir, olgunlaştırılır, ondan sonra kamuoyuyla paylaşılır. Önümüzdeki süreci beraberce izleyelim" diye konuştu.

ŞOK EDEN FİKİRLERE DE HOŞGÖRÜ
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu ile Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, "Türkiye'de İfade ve Medya Özgürlüğü Konferansı"nda bir araya geldi. Adalet Bakanı Ergin, Ankara'daki konferansta hoşa gitmeyen, rahatsızlık veren, hatta şok eden fikirlerin, en az zararsız ve etkisiz gibi görülen, makul ve makbul sayılan fikirler kadar hoşgörüyle karşılanması gerektiğini söyledi. "Doğrudan şiddete bulaşmış kişileri bile gazetecilik kimliğiyle savunma refleksini, suç işlemekte imtiyazlı bir sınıf arayışı olarak görüyorum" uyarısı yapan Ergin, "Bir fikri veya bir fikrin ifadesini yasaklamak, rekabet dengesini bozar ve yasaklanan fikre haksız bir avantaj sağlar" diye konuştu. Thorbjorn Jagland ise şunları söyledi: Türkiye bugün çok etkileyici ekonomik ve siyasi sürece girmiştir. Önünde her türlü imkan mevuttur. "Bir ilerleyeceğiz" diyen Türk hükümetinin bu kararlılığı hem Avrupa hem de yerkürede çok önemli bir konuma gelecektir. Türkiye'nin yeni anayasa süreci gerçekten tarihi bir fırsattır. Basının aykırı fikirleri de yayma hakkı vardır. AİHM içtihatlarına göre, ifade özgürlüğü fikirlerinize aykırı düşebilir, hatta şok edebilir. Bazı rahatsızlıklar verebilir. İfade özgürlüğü bu koşullar altında bile oluşmalıdır. Bunlar, ülkenizi zaafa uğratmaz, hatta demokrasiyi güçlendirir."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tamamen gerçek dışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN