Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekselansları tekrarlamayın

"Türk yargısı yavaş çalışıyor" diyen ABD Büyükelçisi Ricciardone'yi Dışişleri Müsteşarı Sinirlioğlu, diplomatik dille uyardı: Bu tür eleştiriler kabul edilemez. Benzer ifadeler tekrarlanmamalı

Giriş Tarihi: 8.2.2013
Türkyargı sistemini eleştiren ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone'ye önce AK Parti tepki gösterdi, ardından da bu tepki diplomasi koridorlarına taşındı. Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, 2 saat 15 dakika süren görüşmede, "Bu tür eleştiriler kabul edilemez. Benzer ifadelerin olmamasını bekliyoruz. İki ülke arasında bu tür hadisenin bir daha olmamasını istiyoruz" derken, ABD Büyükelçisi'nden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'e jet hızıyla izahat mektubu gitti.

ELÇİ, DIŞİŞLERİ'NDE
İki ülke yetkilileri arasında bir haftadır süren söz düellosu dün Dışişleri Bakanlığı'nın Balgat binasına taşındı. 1 Şubat'ta ABD Büyükelçiliği'ne yönelik bombalı saldırıdan bu yana yüz yüze görüşemeyen Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve ABD Büyükelçisi Ricciardone, dün saat 15.30'da buluştu. Görüşme beklenenden uzun sürdü ve 2 saat 15 dakikada tamamlandı.

TEKRARLAMAYIN!

Büyükelçi Ricciardone görüşmeye elinde mavi bir dosya ile geldi. Görüşmede Sinirlioğlu, Büyükelçi'nin Türk yargı sistemine yönelik eleştirilerine, "Bu tür eleştiriler kabul edilemez. Yargı bağımsızlığı olan bir ülkenin içişlerine yönelik bu tip ifadeleri kullanmanız kabul edilemez. Benzer ifadeler tekrarlanmamalı. İki ülke arasında bu tür bir hadisenin bir daha olmamasını istiyoruz" dedi.

'HAYAL KIRIKLIĞI'
Görüşmede, Sinirlioğlu, "Türk hükümeti içişlerine müdahale niteliğindeki sözlerinizden dolayı hayal kırıklığı yaşamaktadır" ifadesi kullanırken, Büyükelçi Ricciardone'nin, "Dostumuz ve müttefikimiz Türkiye'nin hukukun üstünlüğünü güçlendirmesini ve insan haklarını korumasını destekliyoruz. Açıklamalarımın dikkatli bir şekilde okunmasını rica ederim" dediği öğrenildi.

GÜNDEM: TERÖR

Uzun görüşmenin asıl gündemini terörizmle mücadele oluşturdu. ABD'li kaynaklar da Büyükelçi'nin canlı bomba saldırısının ardından Türk kurumlarına gösterdikleri dayanışma ve işbirliği için teşekkür ettiğini belirterek, asıl gündemi terörizmle mücadelede işbirliğinin oluşturduğunu söyledi. Edinilen bilgiye göre görüşmede, DHKP-C ve PKK'nın yanı sıra El Kaide ve diğer terör örgütlerine karşı ortak mücadele de ele alındı. Ayrıca, iki ülkenin terörizmle mücadelesi çerçevesinde ABD Büyükelçisi, Terörün Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı'na yönelik beklentisini aktardı.


ARKADAŞINA GÖNDER
Ekselansları tekrarlamayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN