'Esad gerçeği görüp görevi bırakmalı'

Giriş Tarihi: 8.2.2013

İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesinde konuşan Gül, Suriye'de durumun daha trajik hale geldiğini belirterek "Esad, Suriye'nin daha fazla imha olmasına imkân vermemeli" dedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 12. Dönem Zirvesi'nin çalışma oturumunda yaptığı konuşmada, Suriye'deki olaylara ilişkin "Mevcut yönetimin artık gerçekleri görüp, Suriye ve Suriye halkının daha fazla imha olmasına imkan vermemek için görevi bırakması gerekmektedir" dedi.

GEÇİŞ SÜRECİ
Konuşmasında Suriye ve Filistin meselesine değinen Gül, "Suriye ve Filistin'de baskı ve zulüm rejimlerinin yağdırdığı bombalar altında hayatını kaybeden kardeşlerimize Yüce Allah'tan rahmet diliyorum. Suriye'de güvenlik ve istikrarın yeniden tesisi, ancak rejimin ayrım gözetmeden uyguladığı şiddeti sona erdirmesi ve halkın meşru taleplerinin yerine getirilmesiyle mümkün olabilir. Bu meyanda, Suriye halkının hakları için mücadele eden Suriye Ulusal Koalisyonu'na, gösterdiği ev sahipliği ve güçlü destek nedeniyle teşekkür ediyoruz. Mevcut aşamada yapılması gereken, ülkedeki çatışma ortamının süratle sonlandırılması ve demokrasiye doğru siyasi geçiş sürecinin önünün bir an önce açılmasıdır. Bunun için, mevcut yönetimin artık gerçekleri görüp, Suriye ve Suriye halkının daha fazla imha olmasına imkan vermemek için görevi bırakması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

'İÇİ MİZİ YAKIYOR'
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ile birlikte yaptığı ortak basın açıklamasında Suriye'de yaşananların birinci öncelikli konu olduğunu ve bu çerçevede Mısır, İran ve Türkiye olarak bir toplantı gerçekleştirildiğini belirterek, "Suriye'nin bu şekilde kendini tüketmesine fırsat vermemek için bazı çalışmalar başlattık. Dışişleri bakanlarımız bunların detaylarını konuşuyorlar. Ümit ederim ki bu kötü gidişatın durmasına katkımız olur. Suriye'de olup bitenleri seyrederken sanki kendi evimizin içi yanıyor, yıkılıyor ve kendi insanlarımız ölüyor gibi görüyoruz. Suriye meselesi bu kadar çok içimizi yakıyor" dedi. Gül, zirvede bundan sonraki toplantının Türkiye'de yapılmasının kararlaştırıldığını da hatırlattı. Mursi ise yaptığı açıklamada, Suriye'de akan kanın durması için Türkiye ile birlikte çalıştıklarını ifade etti. Mursi, "Suriye için ön önemli husus bir an önce kan dökülmesini durdurmaktır. Bu bizim için temel meseledir ve ümit ederiz ki bunda başarılı oluruz" dedi. İki ülke arasındaki 10 milyar dolarlık ticaret hedefini hatırlatan Mursi, Türk işadamlarına, "Mısır'daki fırsat ve imkanlardan faydalanın" çağrısında bulundu.

MALİ YÖNETİMİNE DESTEK BİLDİRİSİ
İslam Zirve Konferansı sona erdi. Zirvenin kapanış bildirisinde, Mali'deki Ulusal Geçiş Hükümeti'nin topraklarını geri kazanmak için gösterdiği gayretin desteklendiği belirtildi. Bildiride, Türkiye, İran, Suudi Arabistan ve Mısır, Suriye konusunda 4'lü iletişim grubu oluşturmaya davet edildi. "Suriye'deki şiddet olaylarının bir an önce sonlandırılması" çağrısında bulunulan bildiride, BM Güvenlik Konseyi'ne Suriye'de yaşanan krizdeki sorumluluğunu üstlenme çağrısı yapıldı. Filistin konusuna da geniş yer verilen kapanış bildirisinde, Kudüs kentinde acil ihtiyaç sahibi sektörlerin finansmanını sağlamak için bağışçıların katılacağı bir konferans düzenlenmesine karar verildiği belirtildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Esad gerçeği görüp görevi bırakmalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN