Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilim adamlarına askerlik kolaylığı

Askerlik hizmetini 35 yaşa kadar erteleyebilen aktif sporcuların yaş sınırları 38'e, bilim adamlarının yaş sınırı ise 36'ya yükseltildi

Giriş Tarihi: 10.2.2013
Milli Savunma Bakanlığı'nın "Sevk Tehiri İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Sevk Tehiri İşlemleri Yönetmeliği'nde sınırlar şöyle belirlendi:
ÖĞRETİM ÜYELERİ: Hizmetine ihtiyaç duyulduğu tarihten itibaren azami 2 yıla kadar 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere. Rektörlüklerince yurt dışında görevlendirilen öğretim elemanları 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere 1,5 yıla kadar.
HAKİM VE SAVCILAR: Hizmete başlamasından itibaren azami 3 yıla kadar 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere.
VALİ YARDIMCISI VE KAYMAKAMLAR: Azami 5 yıla kadar 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere.
KAMU GÖREVLİLERİ: Mecburi hizmete başladıkları tarihten itibaren, tabi oldukları kanun ve yönetmeliklerinde belirtilen azami süreler kadar 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere.
STAJYERLER: Öğretmenlik, avukatlık stajı, Serbest muhasebeci mali müşavirlik stajı ve Kamu kurum ve kuruluşlarındaki aday memurlar, 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere sevk tehiri yapabilir. Polis meslek memurluğu eğitimi ve Uzman erbaşlık eğitimi alanlar, eğitimleri süresince 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere sevk tehiri yapabilir.
TIP ÖĞRENCİLERİ: İhtisas/yan dal uzmanlık eğitimi alanlar Tıpta Uzmanlık Tüzüğünde belirtilen azami süreler kadar 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilim adamlarına askerlik kolaylığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN