Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cilvegözü'ndeki patlamada 14:17 detayı!

Bakan Güler, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlamaya ilişkin olarak ''Patlamaya sebep olan aracın kesinlikle Suriye tarafından geldiğini, saat 14.17'de kameralarda görüntü olarak park ettiğini tespit ettik. 20 dakikalık bir aradan sonra da patlama gerçekleşiyor.'' dedi.

Giriş Tarihi: 12.2.2013 11:27 Güncelleme Tarihi: 12.2.2013 11:43

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Reyhanlı ilçesindeki incelemelerin ardından Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ile Hatay Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında aldıkları haber üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ve ilgili bakanların konuyu an be an takip ettiklerini bildirdi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından ilk açıklamanın Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç tarafından yapıldığını hatırlatan Güler, kendilerinin de hemen Hatay'a geldiklerini söyledi.Güler, olaydan sonra çeşitli spekülasyonların olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''İlk açıklamamızda belirtmiştik. Patlamaya sebep olan aracın kesinlikle Suriye tarafından geldiğini, saat 14.17'de kameralarda görüntü olarak park ettiğini tespit ettik. 20 dakikalık bir aradan sonra da olay patlama gerçekleşiyor. Güçlü bir patlayıcının olduğu tespit edildi.''
Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olaya el konulduğunu, jandarmadan da takviye edilmiş emniyet güçleri, olay yeri inceleme ekipleri ve diğer ihtisas elemanlarının delilleri topladığını ifade eden Güler, ''Şu anda da gerek istihbarat, gerek güvenlik makamlarımızca geniş bir incelemeye tabi tutuldu. Kimlikler tespit ediliyor. Şu anda kesin bir netice almadığımız için size isimleri veya gelişmeleri soruşturmanın gizliliğini de nazara alarak açıklama durumunda değiliz, ama önümüzdeki günlerde bu konuda size yeterli açıklamada bulunacağız'' dedi.

"ÖLÜ SAYISI 14, ÖLENLERDEN 4'Ü TÜRK VATANDAŞI"

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda meydana gelen patlamada ölü sayısının 4'ü Türk olmak üzere 14'e yükseldiğini bildirerek, "Fail muhtemelen Suriyeli" dedi.

Bakan Güler, Meclis kulisinde AK Parti Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda meydana gelen patlamada, bombanın patladığı noktada muhaliflerin toplantısı olduğu iddiasını yalanladı. Güler, patlayan aracın panelvan değil gri bir araç olduğunun tespit edildiğini, patlatılan aracın ise 23 dakika orada bekletildiğini vurguladı.

"Bu bir terör eylemidir. Birden çok ihtimal var, değerlendiriliyor" diyen Güler, bombayı patlatan şahsın muhtemelen Suriyeli olduğunu bildirdi. Güler, görüntü kayıtlarında 3 kişi olduğunu, 2'sinin Suriye'ye geri kaçtığını, 1'inin ise Türkiye'ye girdiği yönünde bilginin bulunduğu açıkladı. Güler, şahısların kimlik tespit çalışmalarının sürdüğünü söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cilvegözü'ndeki patlamada 14:17 detayı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN